W hołdzie ofiarom wojny

Z okazji przypadającego dziś Dnia Zwycięstwa, które upamiętnia zakończenie II wojny światowej w Europie, pod pomnikiem w Siedlcach  uroczyście złożono wieńce. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa związanych z koronawirusem, hołd tym którzy zginęli w obronie naszej wolności, złożył Bartosz Chojnacki zastępca wójta Gminy Lubin, Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin oraz Stanisław Ryniec sołtys Siedlec.

Co roku, właśnie w Siedlcach gdzie jest symboliczna „Zbiorowa mogiła zmarłych żołnierzy polskich II wojny światowej z kampanii wrześniowej”, składane są wieńce i zebrani modlą się w intencji ofiar wojennych. Pod pomnikiem w Siedlcach rokrocznie zbierali się m.in. uczniowie  Szkoły Podstawowej w Siedlcach, urzędnicy, parafianie oraz przedstawiciele sołectw Czerniec i Siedlce.

Były to wspaniałe lekcje patriotyzmu, ale stała się nią także dzisiejsza symboliczna uroczystość, w której ze względu na zagrożenie epidemiologicznie wzięło udział tylko kilka osób.

– Złożyliśmy wieńce i modliliśmy się w intencji ofiar II wojny światowej w imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Lubin.  Naszym obowiązkiem jest pamięć o bohaterach i ofiarach, bo ten kto żyje w pamięci ludzkiej żyje wiecznie. Takie chwile pozwalają nam budować poczucie wspólnoty, a ograniczenia wynikające z zagrożenia epidemiologicznego  tylko podkreślają, jak ważna jest ta wspólnota – mówi Bartosz Chojnacki zastępca wójta Gminy Lubin. – Mam nadzieję, że kiedy będziemy mogli już bezpiecznie spotykać się , to mieszkańcy będą bardzo licznie brali udział w gminnych uroczystościach.

Od 2015 roku Dzień Zwycięstwa obchodzimy w dniu 8 maja, jego oficjalna nazwa to Narodowy Dzień Zwycięstwa. Od zakończenia wojny do 2014 r. święto to było obchodzone 9 maja jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, a w latach 1945 – 1950 był to także dzień wolny od pracy. Dziś przypada 75 rocznica zakończenia II wojny światowej.

(SR)