Ruszył projekt „Aktywni, Mobilni, Kreatywni”, którego liderkami są „Niezwykłe, Zwykłe Kobiety”, czyli nieformalna grupa kobiet ze wsi Gminy Lubin. Podczas inauguracji odbyły się pierwsze warsztaty, połączone z degustacją lokalnych produktów – pigwy i róży.
Inauguracja projektu odbyła się w przyrodniczej scenerii nad stawem w Gogołowicach. Tego dnia odbyły się pierwsze warsztaty, które poświęcone były pigwie i róży.
– Jako wprowadzenie w temat spotkania przedstawiona została prezentacja na temat właściwości leczniczych, odżywczych i kosmetycznych pigwy i róży. Uczestnikom zostały zaprezentowane również naturalne eksponaty owoców pigwy i pigwowca w obecnym stanie rozwoju – mówi Krystyna Węgrzyn ze Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice – Owoce zarówno pigwy jak i pigwowca nie nadają się do jedzenia zaraz po zerwaniu, ale są doskonałe do wszelkich przetworów. Różnią się wielkością, smakiem i wyglądem, ale mają zupełnie podobne właściwości, a przede wszystkim charakteryzuje je bogactwo witaminy C – dodaje Krystyna Węgrzyn.
Uczestnicy wzięli także udział w konkursie florystycznym „Szlachetna róża z okazji urodzin pigwy”, którego efektem były przepiękne bukiety.
– Jestem pod wrażeniem zgłębienia tematu pigwy jako rośliny wykorzystywanej w różnych aspektach naszego życia, jak również bardzo podobał mi się tak ciekawy i praktyczny sposób edukacji uczestników warsztatów, wiele informacji można było sobie przyswoić – mówi Lidia Cesarz, sołtys wsi Krzeczyn Mały.
„Witaminowy wernisaż” to kolejna część sobotniego spotkania. W ramach tego konkursu powstały piękne obrazy w plenerze z wykorzystaniem warzyw i owoców zgromadzonych przez mieszkańców Gogołowic. Były także zabawy integracyjne i rozwiązywanie, specjalnie na tę okazję ułożonej krzyżówki. Nie zabrakło również chętnych do degustacji przetworów z owoców zgromadzonych z miejscowych spiżarni oraz ciast. Degustację, jak i cały piknik, umilała muzyka przygotowana przez Adriana Węgrzyna.
– Piknik nad stawem był super! Zebrało się grono życzliwych ludzi, którzy posiadają wspaniałą pasję działania. Program artystyczny: cudo! A kulinarny – pan Makłowicz może w Gogołowicach pobierać lekcje – mówi Franek Kijewski, uczestnik spotkania.
Podczas kolejnych warsztatów uczestnicy poznają między innymi tajniki carvingu – sztuki dekoracji potraw warzywami i owocami oraz powertex’u, czyli najnowszej techniki zdobienia przedmiotów. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się także, jak przygotować smaczne przetwory z dyni.
Warsztaty będą organizowane do grudnia tego roku. Chętne osoby mogą zapisywać się dzwoniąc pod nr: 606-73-50-30 lub u liderek projektu, bądź po prostu przyjść na zajęcia do świetlicy wiejskiej.
Projekt „AKTYWNI, MOBILNI, KREATYWNI”, dofinansowany jest ze środków programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie – Fundacja „Wrzosowa Kraina”.
(mat. organizatora)