V Memoriał Iwony Buczek

Maja Mieziako z Wrocławia i Wojciech Pełka z Krakowa wygrali V Memoriał Iwony Buczek we wspinaniu na trudność, który odbył się w Lubinie. W zawodach wystartowało kilkudziesięciu wspinaczy, rozegrane zostały w trzech kategoriach.  Najlepszymi zawodnikami Gminy Lubin byli Grzegorz Mańczak i Wiktoria Mańczak. Gmina Lubin była współorganizatorem imprezy. Memoriał zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie, honorowy patronat nad wydarzeniem objął Polski Związek Alpinizmu.

Iwona Buczek wstąpiła do Stowarzyszenia Miłośników Gór w 2004r., jako 15-latka. Od początku aktywnie włączyła się w rozwój stowarzyszenia i propagowanie jego działalności. Nie odpuszczała żadnej wyprawy, uczestniczyła niemal we wszystkich zawodach wspinaczkowych. Kochała góry, jej pasją były podróże. Była bardzo utalentowaną zawodniczką. W prestiżowych zawodach Kielich Masters dwukrotnie zdobyła 3. miejsce. Reprezentowała Lubin w wielu zawodach Pucharu Polski i Mistrzostw Polski Juniorów zajmując kilkakrotnie miejsce na podium. Wspinała się w górach w całej Europie. Zginęła tragicznie w wieku zaledwie 25 lat.

– Była wspaniałą koleżanką, pełną pasji, radości życia. Otwartą na ludzi, przygodę, sportowe wyzwania. Memoriałem chcemy uczcić Jej pamięć – wspomina Stanisław Barabaś ze Stowarzyszenia Miłośników Gór.

Memoriał już na stałe wpisał się w kalendarz wspinaczkowych imprez w Polsce. Także tegoroczna edycja była bardzo udana. Dopisali zawodnicy, pogoda i atmosfera. Zawody mają charakter otwarty, towarzyski, bez strefy. Odbywają się w trzech kategoriach: kobiet, mężczyzn i dzieci. Prowadzona jest także klasyfikacja najlepszego zawodnika/zawodniczki Gminy Lubin oraz najlepszego zawodnika/zawodniczki reprezentującego Stowarzyszenie Miłośników Gór. Zwycięzcy otrzymują wysokie nagrody finansowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe.

– Dziękujemy wszystkim sponsorom i partnerom wspierającym Memoriał. Dzięki nim mogliśmy przygotować imprezę na wysokim poziomie i należycie nagrodzić zwycięzców. Ogromne znaczenie ma dla nas przyjęcie przez Polski Związek Alpinizmu Honorowego Patronatu nad Memoriałem, to dowód, że jesteśmy ważną imprezą na wspinaczkowej mapie- cieszy się Stanisław Barabaś.

Podczas Memoriału odbywa się także Meeting Highline’owy, W tym roku droga do pokonania była wyjątkowo długa. Taśmę rozpięto pomiędzy dwoma wieżowcami na odległość aż 180 metrów. Przejście tego dystansu na wysokości ponad 30. metrów było nie lada wyczynem. Dużym zainteresowaniem kibiców cieszyły się pokazy Powiatowej Straży Pożarnej, szczególnie możliwość podstawowego szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci mogły spróbować swoich sił na treningowych ściankach wspinaczkowych.

WYNIKI
V MEMORIAŁU IWONY BUCZEK WE WSPINANIU NA TRUDNOŚĆ
29 września 2018, Lubin

KATEGORIA KOBIETY

1 miejsce MAJA MIEZIAKO – WROCŁAW
2. miejsce BARBARA CISZYŃSKA, KATOWICE
3. miejsce MONIKA KOPERTOWSKA, WROCŁAW
4.miejsce SANDRA PETKO, WROCŁAW
5. miejsce KATARZYNA BAL, ZIELONA GÓRA

KATEGORIA MĘŻCZYŹNI

1.miejsce WOJCIECH PEŁKA, KRAKÓW
2. miejsce MATEUSZ PIECHOTA, LUBIN
3. miejsce PAWEŁ KACZAŁA CIESZKÓW
4.miejsce MIKOŁAJ MIELCZAREK , WROCŁAW
5. miejsce GRZEGORZ MIELCZAREK, WROCŁAW

KATEGORIA DZIECI, DZIEWCZYNKI

1.miejsce KAROLINA JUSZCZAK, WROCŁAW
2.miejsce JULIA ZĄBEK, ZIELONA GÓRA
3.miejsce OLA POSZYTEK, LEGNICA

KATEGORIA DZIECI, CHŁOPCY

1.miejsce MATEUSZ DZIAMBA LEGNICA
2.miejsce STANISŁAW POLAŃSKI, WROCŁAW
3.miejsce JAN PIECHOCIŃSKI, WROCŁAW

KATEGORIA NAJLEPSZY ZAWODNIK GMINY LUBIN

1.miejsce/ MĘŻCZYŹNI GRZEGORZ MAŃCZAK
1.miejsce/KOBIETY WIKTORIA MAŃCZAK
2.miejsce/KOBIETY ALEKSANDRA JEREMIEJKO

(Memoriał Iwony Buczek )