Uwaga! Przed nami kolejne upały i możliwe gwałtowne burze z gradem!

Synoptycy przewidują, że trwające od kilku dni upały potrwają do czwartku i mogą im towarzyszyć gwałtowne ulewy z silnymi wiatrami i gradem. Apelujemy o ostrożność i przypominamy jednocześnie zasady postępowania w trakcie długotrwałych wysokich temperatur sięgających ponad 30 stopni Celsjusza.

Średnioterminowa prognoza pogody dla woj. Dolnośląskiego przewiduje na najbliższe dni temperaturę maksymalną w dzień od 27°C do 30°C. To oczywiście przewidywana temperatura w cieniu.  Temperatura minimalna w nocy ma wynieść od 17°C do 19°C. Prawie codziennie możliwe są burze z porywistym wiatrem, gwałtownymi opadami deszczu i gradem. Miejscami opady deszczu mogą wynieść do 30 mm, a porywy wiatru osiągnąć 65km/h.

Nasze Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina, że gdy temperatura powietrza przekracza 30°C należy zwrócić szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i chore, pracowników fizycznych i zwierzęta. W przypadku wystąpienia udaru cieplnego należy  wezwać pogotowie (112 lub 999) a osobom zagrożonym zapewnić cień, zwilżyć twarz, ręce i nogi, zrobić zimne okłady, unieść nogi wyżej tułowia i nie zostawiać ich bez opieki.

W czasie takich upałów trzeba chronić ciało filtrami, nawadniać się pijąc dużo wody, jeść posiłki bogate w potas (pomidory, marchew) i brać zimne kąpiele. W miarę możliwości należy unikać słońca w godzinach 10-15, wysiłku fizycznego oraz alkoholu i substancji psychoaktywnych.

Poniżej publikujemy szczegółowe zasady bezpieczeństwa podczas upałów.

SR)