Uwaga na upały!

Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu ostrzega, że co najmniej do czwartku czeka nas fala upałów. Temperatura w cieniu może dochodzić do 31°C. Apelujemy, zwłaszcza do osób starszych, żeby w miarę możliwości unikały wychodzenia na słońce i nie zapominały o właściwym nawodnieniu.

To rady dla wszystkich, ale zwłaszcza osoby w podeszłym wieku powinny zachować w najbliższych dniach szczególną ostrożność  i dbałość o zdrowie. IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu w wysłanym ostrzeżeniu przed upałami prognozuje, że w  subregionie legnickim do31 maja do godz. 20:00 temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 28°C do 31°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oceniono na  80% .

Upały powodują złe samopoczucie, zmęczenie, nadmierne pocenie się, ale także mogą być niebezpieczne dla zdrowia, w szczególności osób starszych i dzieci. Trzeba się przed nimi chronić i zaleca się by w trakcie upału spożywać 2-3 litry wody mineralnej na dobę. Powinno się do minimum ograniczyć także spożywanie kawy i napojów alkoholowych, ponieważ takie napoje odwadniają nasz organizm.

Jeżeli spędzamy dużo czasu na słońcu, warto pomyśleć o nakryciu głowy. To obowiązkowa część garderoby dla dzieci i osób starszych, jednak również dorośli nie powinni o tym zapominać. Dobierając garderobę wybierajmy przewiewny ubiór w jasnych kolorach, najlepiej biały, ponieważ najsilniej obija on promienie słoneczne, przez co jest nam chłodniej. Wychodząc z domu, nie zapominajmy także o nałożeniu kremu z filtrem. Już kilkadziesiąt minut ekspozycji na dużym słońcu może spowodować poparzenie słoneczne.  Warto też  nosić okulary przeciwsłoneczne.  Powinniśmy również spędzać jak najwięcej czasu w miejscach zacienionych. Na koniec, o ile to tylko możliwe, unikajmy przebywania na pełnym słońcu między godziną 10:00 a 18:00.

(SR)