Uwaga na upały!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla kilkunastu powiatów województwa dolnośląskiego, w tym powiatu lubińskiego. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść nawet do 32 stopni Celsjusza.

Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Gdy temperatura w cieniu przekracza 30 stopni, nasz organizm zaczyna się zdecydowanie szybciej męczyć, niż ma to miejsce przy temperaturze nie przekraczającej 25 stopni.

Przede wszystkim mitem jest to, że upał osiąga swoje apogeum w godzinach południowych. Otóż najwyższe temperatury w ciągu doby notowane są między godziną 15:00 a 18:00. Natomiast w okolicach południa mamy największe promieniowanie słoneczne, a więc największe dawki niebezpiecznych promieni ultrafioletowych docierają do naszej skóry.

Dlatego też, aby zachować bezpieczeństwo, przy przekroczeniu 30 stopni, powinniśmy ograniczać przebywanie w pełnym słońcu do minimum między godziną 10:00 a 18:00. Zwłaszcza dotyczy to osób starszych, dzieci i wszystkich cierpiących na choroby układu oddechowego i krążenia.

Jak zachować się w czasie upałów →  Upał-2020