Uroczysta msza i wieńce w Siedlcach

Jak co roku, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości,  mieszkańcy Siedlec i sąsiednich Księginic oraz Czerńca, oddali hołd wszystkim, którzy stracili życie w walce o wolność naszej Ojczyzny. W miejscowym kościele odprawiono uroczystą mszę dziękczynną i złożono wieńce pod zbiorową mogiłą polskich żołnierzy poległych podczas II wojny światowej.

To był hołd i podziękowanie tym, dzięki którym możemy żyć dziś w wolnej Ojczyźnie i modlitwa w intencji tego, by tę wolność dobrze wykorzystać także dla przyszłych pokoleń. W uroczystościach wzięli udział m.in. Norbert Grabowski przewodniczący Rady Gminy Lubin, radna Joanna Pietruszka, zastępca wójta Bartosz Chojnacki, przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Irena Dworak sołtys Księginic i Stanisław Ryniec sołtys Siedlec.

– W naszej jakże trudnej i bolesnej historii było bardzo wiele zrywów narodowościowych,  prochy Polaków walczących o naszą Ojczyznę i wolność rozsiane są po całym świecie. Żaden naród nie doświadczył tak dużo i nie przelał tyle krwi co Polacy. Jesteśmy dłużnikami naszych przodków. Dziś rzetelną pracą i troską o wspólne dobro musimy dbać o nasz kraj. Wśród sporów i waśni politycznych trzeba odkrywać nową drogę, potrzebna jest zgoda i pojednanie narodowe – mówił ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek podczas uroczystej homilii. – Należy czerpać z przeszłości to co najważniejsze i budować spokojną przyszłość naszej Ojczyzny- wolnej i sprawiedliwej. Jesteśmy sobie winni wzajemną miłość i szacunek.

Mszę świętą zakończyła modlitwa Piotra Skargi, po której przedstawiciele Urzędu Gminy, Rad Sołeckich i Rady Parafialnej złożyli wieńce i znicze pod zbiorową mogiłą polskich żołnierzy.

– To radosny dzień, cieszmy się i świętujmy razem z rodzinami i znajomymi. Pamiętamy o naszych przodkach i ich poświęceniu, kultywujemy tradycję i z dumą patrzymy w przyszłość – mówił zastępca wójta Bartosz Chojnacki.

(SR)