Uroczysta gala projektu „Jak to drzewiej bywało”

2016-10-21_jak-to-drzewiej-bywalo_skrybowie_osiek-9Sześć sołectw zaprezentowało swoje miejscowości podczas uroczystej gali w Osieku, będącej posumowaniem projektu pt. „Jak to drzewiej bywało”. W drugiej części uroczystości uhonorowano lokalnych twórców za działalność pisarską na temat naszego regionu.

Organizatorem projektu był Wójt Gminy Lubin oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce. Zamierzeniem projektu było poznanie historii, tradycji, kultury i legendy regionu w oparciu o wspomnienia jej mieszkańców oraz materiały źródłowe (fotografie, dokumenty, pamiątki), a także inspirowanie innych do poznania i zachowania historii czy legendy swojej miejscowości. Zgłoszone do konkursu sołectwa zgromadziły wiele interesujących pamiątek, które zostały wyeksponowane na przygotowanych podczas gali stoiskach. Różnorodność zebranych 2016-10-21_jak-to-drzewiej-bywalo_skrybowie_osiek-139pamiątek i przedmiotów była naprawdę zaskakująca. Jury w składzie: Maja Grohman, rzecznik Wójta Gminy Lubin,  Agata Szczytyńska, polonistka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz Urszula Mularz, bibliotekarka Gminnej  Biblioteki Publicznej w Raszówce Filii w Oborze,  powołane do rozstrzygnięcia konkursu, po długiej dyskusji i wnikliwej analizie przyznało następujące nagrody: pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Niemstów, drugie Osiek, trzecie Zimna Woda. Sołectwom Czerniec, Gorzyca i Miroszowice przyznano wyróżnienia.

Na okoliczność udziału w konkursie sołectwa Niemstów powstał zachwycający, pokaźnych rozmiarów obraz narysowany przez Klarę Heller. Mieszkańcy Niemstowa tak bardzo zaangażowali się w przygotowania do konkursu, że odkryli iż w tym roku przypada 700-lecie Niemstowa. – Postanowiliśmy więc uczcić tę rocznicę jubileuszowym tortem – opowiada Beata Moroch ze Stowarzyszenia „Nasz Niemstów”.

W drugiej części gali uhonorowano „ludzi słowa pisanego” – osoby z terenu naszej gminy, które utrwaliły na piśmie swoje wspomnienia, przeżycia, doświadczenia lub fakty z życia swojej wsi lub regionu. Tytuł Honorowego Skryby Gminy Lubin otrzymał dr Stanisław Tokarczuk. Tytułem Skryby Gminy Lubin uhonorowano: Grzegorza Polewczyka, Antoninę Buchtę, Franciszka Hawrysza, Janusza Rozwadowskiego oraz Teresę Kot. Złotym Piórem wyróżnieni zostali  Celina Szwedo, Urszula Kurowska oraz Wilhelm Kasperski.

2016-10-21_jak-to-drzewiej-bywalo_skrybowie_osiek-116Podczas obrad jury, uczestnicy gali mieli okazję posłuchać pięknego głosu pani Lucyny Franczak – sołtys Składowic, przy akompaniamencie Jerzego Kusia. Wysłuchaliśmy między innymi utworów z repertuaru Anny German i Edyty Geppert.

– Dziękuję i gratuluje jeszcze raz bardzo serdecznie uczestnikom gali – sołectwom za przystąpienie do projektu i ogrom pracy włożonej w przygotowanie się do wspaniałych prezentacji, zgromadzenie pamiątek, a skrybom za to, że interesują się historią naszej gminy tworząc pamiętniki historyczne i pozostawiając tym samym trwały ślad dla potomnych – mówi Wioletta Olech – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.

(oprac. GBP)