Sześć sołectw zaprezentowało swoje miejscowości podczas uroczystej gali w Osieku, będącej posumowaniem projektu pt. „Jak to drzewiej bywało”. W drugiej części uroczystości uhonorowano lokalnych twórców za działalność pisarską na temat naszego regionu.
Organizatorem projektu był Wójt Gminy Lubin oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce. Zamierzeniem projektu było poznanie historii, tradycji, kultury i legendy regionu w oparciu o wspomnienia jej mieszkańców oraz materiały źródłowe (fotografie, dokumenty, pamiątki), a także inspirowanie innych do poznania i zachowania historii czy legendy swojej miejscowości. Zgłoszone do konkursu sołectwa zgromadziły wiele interesujących pamiątek, które zostały wyeksponowane na przygotowanych podczas gali stoiskach. Różnorodność zebranych pamiątek i przedmiotów była naprawdę zaskakująca. Jury w składzie: Maja Grohman, rzecznik Wójta Gminy Lubin, Agata Szczytyńska, polonistka, nauczycielka historii w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce oraz Urszula Mularz, bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce Filii w Oborze, powołane do rozstrzygnięcia konkursu, po długiej dyskusji i wnikliwej analizie przyznało następujące nagrody: pierwsze miejsce otrzymało sołectwo Niemstów, drugie Osiek, trzecie Zimna Woda. Sołectwom Czerniec, Gorzyca i Miroszowice przyznano wyróżnienia.
Na okoliczność udziału w konkursie sołectwa Niemstów powstał zachwycający, pokaźnych rozmiarów obraz narysowany przez Klarę Heller. Mieszkańcy Niemstowa tak bardzo zaangażowali się w przygotowania do konkursu, że odkryli iż w tym roku przypada 700-lecie Niemstowa. – Postanowiliśmy więc uczcić tę rocznicę jubileuszowym tortem – opowiada Beata Moroch ze Stowarzyszenia „Nasz Niemstów”.
W drugiej części gali uhonorowano „ludzi słowa pisanego” – osoby z terenu naszej gminy, które utrwaliły na piśmie swoje wspomnienia, przeżycia, doświadczenia lub fakty z życia swojej wsi lub regionu. Tytuł Honorowego Skryby Gminy Lubin otrzymał dr Stanisław Tokarczuk. Tytułem Skryby Gminy Lubin uhonorowano: Grzegorza Polewczyka, Antoninę Buchtę, Franciszka Hawrysza, Janusza Rozwadowskiego oraz Teresę Kot. Złotym Piórem wyróżnieni zostali Celina Szwedo, Urszula Kurowska oraz Wilhelm Kasperski.
Podczas obrad jury, uczestnicy gali mieli okazję posłuchać pięknego głosu pani Lucyny Franczak – sołtys Składowic, przy akompaniamencie Jerzego Kusia. Wysłuchaliśmy między innymi utworów z repertuaru Anny German i Edyty Geppert.
– Dziękuję i gratuluje jeszcze raz bardzo serdecznie uczestnikom gali – sołectwom za przystąpienie do projektu i ogrom pracy włożonej w przygotowanie się do wspaniałych prezentacji, zgromadzenie pamiątek, a skrybom za to, że interesują się historią naszej gminy tworząc pamiętniki historyczne i pozostawiając tym samym trwały ślad dla potomnych – mówi Wioletta Olech – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce.
(oprac. GBP)