Upały – ostrzeżenie!

Biuro Prognoz Meteorologicznych we Wrocławiu ostrzega przed upałami. Temperatury powyżej 30 st. C prognozuje się w dniach 11-15 września br.

W związku z zapowiadanymi tak wysokimi temperaturami, ważne jest zachowanie ostrożności i nie narażanie się na przegrzanie. Wywołane upałami odwodnienie organizmu może powodować gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie.

Na skutki wysokich temperatur szczególnie narażeni są seniorzy, osoby z chorobami układu krążenia oraz dzieci.

W związku z powyższym należy ograniczyć przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym, otwartym terenie do niezbędnego minimum, o noszenie nakryć głowy oraz luźnych ubrań w jasnych kolorach, zakrywających możliwie jak największą powierzchnię ciała. Osoby mające problemy z chorobami układu krążenia oraz seniorzy powinni ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15. Należy też pić regularnie duże ilości płynów, minimum dwa litry dziennie – najlepiej wody mineralnej, niegazowanej oraz unikać spożywania alkoholu. Według synoptyków, tak wysokie temperatury mogą utrzymać się nawet do środy.

upały-i-susze-sposob-postępowania

(oprac. AH)