Uczniowie z wizytą w Chinach, Indiach i Japonii

Uczniowie ze szkół podstawowych w Siedlcach, Niemstowie i Raszówce uczestniczyli w warsztatach, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce, a poprowadzili Państwo Anna i Robert Maciąg – podróżnicy, autorzy książek, którzy od kilku lat organizują Etno Warsztaty w całej Polsce.

W Siedlcach pani Ania zabrała uczniów do Chin. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali ciekawostki geograficzne, historyczne i kulturowe dotyczące tego kraju. Uczestnicy zagrali również w tradycyjną grę planszową. Dzieci przeszły krótki kurs i nauczyły się jak jeść pałeczkami, poznały kilka zwrotów, a na koniec spróbowały sił w chińskiej kaligrafii, tworząc noworoczne plakaty z życzeniami „Wszystkiego najlepszego”!

Indie odwiedzili uczniowie z Niemstowa. Dzieci poznały indyjskie przyprawy, kilka słów w języku indyjskim (zobaczyły, jak wygląda alfabet) oraz święta. W trakcie zajęć wszyscy wykonali mendi, czyli ślubne tatuaże. Pan Robert opowiedział o religii, kuchni, zwyczajach indyjskich. Pokazał uczniom, jak wyglądają ich rówieśnicy w Indiach.

Japonia to kraj o którym dużo dowiedzieli się uczniowie z Raszówki. Warsztaty, których jednym z głównych tematów było święto Hanami dały możliwość poznania Japonii tradycyjnej oraz tej bardzo nowoczesnej. Uczniowie z Raszówki również poznali tradycyjną grę planszową Pun k’i hau. Dzieci miały również okazję spróbować swoich sił w jedzeniu pałeczkami – tym razem trenując na chrupkach. Na koniec wykonały ilustrację kwitnącego, wiśniowego drzewka, malując palcami metodą punktowania. Pan Robert pokazał dzieciom, gdzie najbliżej znajduje się ogród japoński na „NieMapie” – przewodniku po Wrocławiu dla dzieci.

Podczas warsztatów we wszystkich miejscowościach biblioteka zaprezentowała część swojego  księgozbioru dla dzieci i młodzieży o tematyce podróżniczej. Książki opisujące różne kraje, w tym ciekawe miejsca w Polsce, dostępne są w bibliotece w Raszówce.

Spotkania były również okazją do zaprezentowania map kilku największych polskich miast, w tym Wrocławia,  przekazanych bibliotece w Raszówce przez ich twórców. „NieMapy” – to seria ilustrowanych przewodników w formie mapy, opisująca ciekawe i nieznane miejsca, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. NIEMAPĘ tworzy ekipa w składzie Mamy i Ładnego Halo z pomocą Partnerów i mieszkańców z każdego miasta.

IT

Warsztaty chińskie w Siedlcach

Warsztaty indyjskie w Niemstowie

Warsztaty japońskie w Raszówce