Uczczono Dzień Wojska Polskiego oraz Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi

Władze Gminy Lubin oraz mieszkańcy uczcili 98. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, na pamiątkę której ustanowiony został Dzień Wojska Polskiego. 15 sierpnia – to również ważna data dla chrześcijan – Kościół Katolicki obchodzi w tym dniu Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Była to okazja do poświęcenia przyniesionych przez wiernych bukietów kwiatów i ziół.

Uroczystości odbyły się w Kościele p.w. św. Świętego Michała Archanioła w Siedlcach. Mszy Świętej przewodniczył ksiądz proboszcz Tadeusz Żurek , wicedziekan Dekanatu Lubin Zachód.

– Wspominamy dziś wydarzenie, którym obdarzona została Maryja. Wraz z duszą i ciałem wzięta została do nieba, by tam przebywać u boku swojego Syna, ale też i dla nas być przewodniczką i orędowniczką we wszystkich naszych ludzkich sprawach. Chcemy dziś Bogu podziękować za obecność Maryi w naszym życiu i w życiu naszego narodu. 15 sierpnia wiąże się również z innymi rocznicami, dlatego wspominamy przed Panem Bogiem z wdzięcznością zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 r., dziękując , za to, że wówczas przez wstawiennictwo Maryi nasza ojczyzna została ocalona przed zalewem bolszewizmu. To również dzisiaj obchodzimy Dzień Wojska Polskiego, dlatego modlić się będziemy za tych, którzy podejmują trud pracy na rzecz dobra naszej ojczyzny, a przede wszystkim jej obrony – mówił rozpoczynając Eucharystię ksiądz Tadeusz Żurek.

Po Mszy Św. jej uczestnicy przenieśli na przykościelny cmentarz, gdzie przy zbiorowej mogile Żołnierzy Wojska Polskiego złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

Do rocznicy Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii Polski nawiązał także wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

– Nieprzypadkowo Bitwę Warszawską nazwano „Cudem nad Wisłą”. Nasze wojska teoretycznie były zbyt słabe, by ją wygrać, a jednak obroniły stolicę. Bitwa Warszawska, stała się murem chroniącym zachód Europy przed bolszewizmem. Nie ulega bowiem wątpliwości, ze z upadkiem Warszawy nie tylko Polska, ale i cala środkowa Europa stanęłaby otworem dla sowieckiej inwazji. Naszym obowiązkiem i honorem jest tę rocznicę pielęgnować – mówił szef gminnego samorządu.

W uroczystościach wziął udział przewodniczący Rady Gminy Lubin Norbert Grabowski, pracownicy Urzędu Gminy, sołtys Stanisław Ryniec oraz Rada Sołecka Siedlec a także mieszkańcy.

Nie zabrakło również najbliższych Danuty Nożewskiej, byłej sołtys Siedlec, z inicjatywy której przeprowadzono badania potwierdzające obecność szczątków polskich żołnierzy na przykościelnej nekropolii. To w tym miejscu powstała Mogiła Zbiorowa Żołnierzy Wojska Polskiego. Pochowani w niej wojskowi walczyli w kampanii wrześniowej, potem trafili do niewoli w siedleckim folwarku i tu zmarli.

Danuta Nożewska, człowiek wielkiego serca i społecznik przez wiele lat opiekowała się obeliskiem. Zmarła w 2016 r., a opiekę nad mogiłą przejęli uczniowie i nauczyciele miejscowej szkoły podstawowej.