Uczczono 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej

DSCN1125– Niemcy zakładali, że zdobędą Polskę w ciągu dwóch dni. Nie docenili polskiego żołnierza! Mimo militarnej przewagi wojsk III Rzeszy obrona Polski przed zbrojną agresją trwała ponad miesiąc. Walczącym należy się pamięć i szacunek – mówił Norbert Grabowski, przewodniczący Rady Gminy Lubin podczas gminnych obchodów 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się w Siedlcach.

Eucharystia, której przewodniczył proboszcz parafii p.w. św. Michała Archanioła Tadeusz Żurek odprawiona została zarówno z okazji rocznicy wybuchu wojny, jak również w intencji uczniów, którzy w tym dniu inaugurowali rok szkolny 2015/2016.

Do podwójnej symboliki dnia 1 września nawiązał w homilii ksiądz proboszcz, mówiła o tym również Krystyna Szarowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Siedlcach.

Po mszy św. złożono kwiaty pod mogiłą zbiorową Żołnierzy Wojska Polskiego, która znajduje się na przykościelnym cmentarzu. Pochowani w niej żołnierze walczyli w kampanii wrześniowej, potem trafili do niewoli w siedleckim folwarku i tu zmarli.

W uroczystościach wzięła udział Danuta Nożewska, pomysłodawczyni badań, których przeprowadzenie potwierdziło obecność szczątków polskich żołnierzy na przykościelnej nekropolii. Była sołtys Siedlec do dziś – wspólnie z uczniami miejscowej szkoły podstawowej – opiekuje się obeliskiem.

(AJ, MG)