Uczcili pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej

73. rocznica rzezi wołyńskiej - delegacjaDelegacja Gminy Lubin wzięła udział w powiatowych uroczystościach 73. rocznicy rzezi wołyńskiej. Pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej złożono kwiaty i minutą ciszy uczczono pamięć bestialsko wymordowanych Polaków.

11 lipca minęły 73 lata od tzw. krwawej niedzieli na Wołyniu, podczas której zamordowano ponad 100 tysięcy Polaków.

– To jedna z największych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Ukraińska Powstańcza Armia podczas rzezi wołyńskiej, w sposób wyjątkowo brutalny, masowo mordowała polskie rodziny, nie oszczędzając kobiet i dzieci. Dzisiaj uczciliśmy pamięć tych, którzy stali się ofiarami tej zbrodni, dla której nie ma wytłumaczenia ani zrozumienia – powiedział Adam Myrda, starosta lubiński.

Jak co roku, uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Serca Pana Jezusa. Następnie pod pomnikiem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, samorządowcy, kombatanci oraz lubinianie złożyli kwiaty i minutą ciszy uczcili pamięć wymordowanych. Gminę Lubin reprezentowali Sylwia Pęczkowicz-Kuduk, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin, radny Jan Olejnik i Anna Skorupa, z-ca kierownika Referatu Organizacyjnego UG w Lubinie.

(Fot. lubin.pl)