Uczcili 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

dscf2603Z okazji Dnia Niepodległości uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Niemstowie przygotowali niezwykły program artystyczny. Zaproszeni specjalnie na tę okazję goście, mieli okazję wysłuchać i obejrzeć część historii naszego kraju w wykonaniu dzieci.

Uczniowie udzielili „krótkiej lekcji historii” zgromadzonym podczas uroczystości gościom. Zaprezentowany przez nich montaż słowno-muzyczny, pozwolił wszystkim przenieść się w czasie. Barwnie opowiedziana historia od momentu powstań i rozbiorów Polski, aż do czasu Odzyskania Niepodległości przypomniała smutne dzieje naszego kraju i 123 lata niewoli. Uczniowie przypomnieli, że mimo upadku powstania listopadowego w 1830 r, to duch walki nigdy nie zaginął! I następne powstania, mimo klęsk, dowodziły, że Polska żyje w sercach Polaków! Bo żyła! W muzyce Chopina, w poezji Mickiewicza, Słowackiego i Norwida, który z tęsknoty za krajem pisał:

„ Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszę z ziemi przez uszanowanie

Dla darów Nieba…

Tęskno mi, Panie…”

Do takiego kraju tęsknili wszyscy, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski – a swój patriotyzm wyrażali czynem, słowem i pieśnią! I te patriotyczne pieśni rozbrzmiewały podczas uroczystości, bo:

„ OJCZYZNA WOLNA! ZNOWU WOLNA!

TAK BIJE SERCE! HUCZĄ SKRONIE!

A BIAŁY ORZEŁ W WIEŃCU KWIATÓW

PRZYLECIAŁ – BY GO UJĄĆ W DŁONIE!

DZIŚ W CAŁEJ POLSCE BRZMI MAZUREK,

DZISIAJ RADOŚCI KANONADA!

WITAMY WSZYSCY NIEPODLEGŁOŚĆ

I 11 LISTOPADA”!

W uroczystych obchodach wzięli udział rodzice uczniów, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście: Lucyna Szudrowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce, Bronisława Dul, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Księginicach, Alfred Pilch, z–ca kierownika Referatu ds. Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Zdrowia Urzędu Gminy Lubin, ksiądz Krzysztof Antosik, Proboszcz Parafii p.w. Świętej Trójcy, Wojciech Dziwiński, dyrektor Gminnego Zakładu Usług Komunalnych i Mieszkaniowych w Księgienicach, Paweł Łukasiewicz, radny Gminy Lubin, Dorota Kusio, kierownik Szkoły Filialnej w Osieku, Urszula Kurowska z Filii Biblioteki Gminnej w Niemstowie oraz Katarzyna Buszkiewicz, przewodnicząca Rady Rodziców.

(H. B.)