Tydzień z internetem

Motywem tegorocznej  edycja ogólnoeuropejskiej kampanii Tydzień z Internetem 2019 było „świadome korzystanie z informacji”. Z tej okazji w bibliotece zorganizowano cykl spotkań z klasą VI ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce. Udział w spotkaniach pomógł zrozumieć uczestnikom kampanii, jak ważnym narzędziem w ich rękach jest internet, a także jak z niego mądrze korzystać.

Warsztaty rozpoczęto zabawą integracyjną wykorzystującą kłębek włóczki, w której kolejne osoby trzymające kłębek odpowiadały na pytanie jakich informacji najczęściej szukają w internecie. Na zakończenie zabawy powstała sieć, która zobrazowała sieć internetową.

Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, w jaki sposób można bardziej świadomie korzystać z sieci oraz jak oceniać prawdziwość rozpowszechnianych informacji, żeby móc wyciągnąć z internetu jak najwięcej korzyści i ustrzec się przed zagrożeniami. Innym tematem podczas spotkań był hejt czyli przemoc słowna w internecie oraz uświadomienie młodym internautom, jak ich aktywność działania w sieci wpływa na ich wizerunek oraz jak świadomie zadbać o niego w sieci.
Udział w zajęciach z okazji Tygodnia z Internetem wzięła również klasa 4. Młodzi ludzie mają dostęp do internetu nie tylko przez komputer, ale również dzięki użyciu urządzeń mobilnych. Nierozważne używanie serwisów społecznościowych stwarza szereg zagrożeń. Zajęcia poświęcone były ochronie prywatności on-line. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się co może im zagrażać w efekcie nieprzemyślanych działań online, jak takich zagrożeń unikać i jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci.

(JN)