Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Słowo triduum oznacza „trzy dni”. Zawierają się w nich trzy fazy odkupienia: ostatnia wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu, złożenie w grobie i cud zmartwychwstania.
Dziś Wielki Czwartek, w ten dzień świętowana jest pamiątka ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami. To właśnie w czasie ostatniej wieczerzy Jezus ustanowił sakrament eucharystii, a słowami „To czyńcie na moją pamiątkę” także sakrament kapłaństwa. Rano w kościołach sprawowana jest Liturgia Mszy św. Krzyżma. Zostaje poświęcony olej chorych, katechumenów i krzyżmo stosowane przy udzielaniu sakramentów. Na wspólnej mszy św. w kościołach katedralnych spotykają się kapłani danej diecezji, aby m.in. odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Po nabożeństwie, Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy. Milkną dzwony, ich dźwięk zastępuje klekotanie kołatek.
Wielki Piątek to dzień sądu, męki i śmierci Jezusa. Związany jest z Liturgią Męki Pańskiej i adoracją krzyża. Rano odprawiana jest Liturgia Godzin, czyli tzw. Ciemna Jutrznia. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie sprawuje się Liturgii Eucharystycznej. Obowiązuje ścisły post, a na ulicach wielu miast odbywa się Droga Krzyżowa.
Wielka Sobota to dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie. Tego dnia w kościele dominuje milczenie liturgiczne, a wierni oddają się refleksji nad sensem męki i śmierci Chrystusa, oczekując zmartwychwstania. Najbardziej znanym wydarzeniem tego dnia jest poświęcenie potraw na wielkanocny stół. Wieczorem, po zachodzie słońca rozpoczynamy świętowanie zmartwychwstania.
Wraz z nastaniem poranka w Wielką Niedzielę milczenie zostaje przerwane przez radosne orędzie podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, obwieszczającej zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. W niedzielny poranek odprawiana jest procesja rezurekcyjna. Zapowiada ją uroczyste bicie dzwonów obwieszczające zmartwychwstanie Chrystusa.
(SR, dziennikbaltycki.pl)