Tradycja, wiara i radość na Orszaku Trzech Króli

Kilka tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Lubina, z okazji Święta Objawienia Pańskiego. Tym razem trasa orszaku została zmieniona, lecz wydarzenie nie straciło na atrakcyjności.

Wierni tym razem wyruszyli nie sprzed kościoła pw. św. Jana Bosko jak to miało miejsce dotychczas,  ale z lubińskiego Rynku. Kilka tysięcy mieszkańców miasta i Gminy Lubin oraz sąsiednich miejscowości uświetniło swoją obecnością to wspaniałe katolickie święto. Lubin był jednym z 872 polskich miast, w których tradycja ta jest kultywowana. Święto Trzech Króli to największe jasełka na świecie i symboliczne zakończenie świąt Bożego Narodzenia. W Polsce Orszaki organizowane są od 18 lat.

– Z całą rodziną przychodzimy na Orszak od samego początku, czyli od ośmiu lat. Jest to wspaniały moment, żeby pokazać jak ważna jest dla nas tradycja i wiara w Boga. Jak widać z roku na rok jest nas coraz więcej i to raduje serce każdego chrześcijanina – mówił mieszkaniec Obory.

W hali RCS ledwo pomieścił się tłum wiernych. Mały Jezus, którym był roczny Julek świetnie zniósł brzemię głównego aktora. Wraz z Julkiem wystąpili jego rodzice Dorota i Łukasz Mielniczuk z Rudnej oraz rodzeństwo Janek i Alicja.

W przedsięwzięcie aktorsko zaangażowali się także m.in. mieszkańcy Obory i Szklar Górnych, w rolę świętego Józefa wcielił się sołtys Obory Krzysztof Kandut, Agata Słota była Maryją, pastuszkami Wiktor Słota i Marcin Bulerski, a żołnierzami rzymskimi Łukasz Czekajło, Jarosław Musiał, Marcin Bulerski i Paweł Słota. W wesołej karawanie na spis ludności do Betlejem udali się Patrycja Słota, Renata i Artur Wolniaczyk oraz Tomasz i Iwona Kotwas.

W korowodzie uczestniczyły trzy orszaki: czerwony, zielony i niebieski, symbolizujące Europę, Azję i Afrykę. Trzej dowodzący nimi królowie złożyli pokłon Świętej Rodzinie i tradycyjne dary. Także przedstawiciele Lubina, Powiatu Lubińskiego i Gminy Lubin obdarowali organizatorów Orszaku symbolicznymi prezentami.

– W imieniu Wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana, w imieniu radnych oraz całej społeczności Gminy Lubin składam ten piękny podarunek i proszę o wiele łask dla wszystkich wiernych – mówił zastępca wójta Gminy Lubin Bartosz Chojnacki.

Po wspólnym kolędowaniu uczestnicy Orszaku przełamali się opłatkiem i złożyli sobie noworoczne życzenia.

(JI)