Tajemnica szwedzkich diamentów rozwiązana!

W Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach odbyły się warsztaty czytelniczo-detektywistyczne przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Raszówce. Spotkanie zorganizowano z okazji obchodzonego 2 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Zajęciom towarzyszyły wystawy wypożyczone Bibliotece przez Ambasadę Szwecji w Warszawie: „Dziecko w centrum. Szwedzka Literatura dla dzieci” oraz „Astrid Lindgren” – życie i twórczość.

Uczniowie klas I-IV rozwiązywali zagadkę z książki „Tajemnicy diamentów” z serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”, której twórcami są Szwedzi: pisarz Martin Widmark oraz ilustratorka Helena Willis. Dzieci poznały tajniki pracy detektywów, ich ekwipunek, metody i same rozwiązały zagadkę kradzieży diamentów ze sklepu jubilerskiego w miasteczku Valleby, w Szwecji, gdzie dzieje się akcja wszystkich książek z tej serii.

Mapy i zakładki do książek wykorzystane podczas zajęć przesłane zostały do Biblioteki przez wydawnictwo „Zakamarki”, które wydało serię książek autorstwa Widmarka i Willis pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”.

Podczas zajęć dzieci poznały również biografię i twórczość jednej z najsłynniejszych autorek książek dla dzieci pochodzącej ze Szwecji – Astrid Lindgren. Wystawę poświęconą autorce zaprezentowała dzieciom bibliotekarka z filii w Księginicach.

Dziękujemy Ambasadzie Szwecji za umożliwienie zaprezentowania wspaniałej, szwedzkiej literatury dla dzieci, wydawnictwu Zakamarki za podarowanie materiałów wykorzystanych podczas zajęć, a pani dyrektor K. Szarowskiej, pracownikom i uczniom Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Siedlcach za możliwość przeprowadzenia zajęć promujących czytelnictwo wśród dzieci.

(IT/Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce)