Szkoła Podstawowa w Szklarach Górnych ma już swojego patrona

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do wyboru patrona szkoły przygotowywała się cała społeczność szkolna. W tym celu został powołany zespół ds. nadania szkole imienia, który czuwał nad tym, aby był to proces zgodny z procedurą. Jesteśmy świadomi, że poprzez nadanie imienia szkoła:

Zyskuje swoistą indywidualną tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych szkół.

Promuje osobę patrona, jego postawę życiową i dokonania.

W naturalny sposób uzyskuje do współpracy instytucje i osoby związane z patronem.

Wchodzi do rodziny szkół o tym samym imieniu, co może prowadzić do nawiązania wzajemnych kontaktów.

Może oprzeć swoje działania wychowawcze na wartościach potwierdzonych życiem i działalnością patrona i ogólnie uznawanych przez społeczność.

Wzbogaca swoją obrzędowość związaną z patronem i sztandarem szkoły.

Pragnęliśmy, aby patronem szkoły została osoba bliska sercu wszystkich uczniów naszej szkoły, zarówno przedszkolaków jak i szóstoklasistów. Każda grupa naszej szkolnej społeczności (uczniowie, rodzice i nauczyciele ) wybrała w oddzielnym głosowaniu najpierw kilku pretendentów, a później swojego jednego kandydata na patrona szkoły. Bardzo ważnym etapem była szkolna debata: Kto powinien zostać patronem naszej szkoły? Uczniowie klas 3 -6 zaprezentowali koleżankom i kolegom swojego kandydata
na patrona szkoły:

* klasa 3 – Mikołaja Kopernika

* klasa 4 – Kornela Makuszyńskiego

* klasa 5 – Jana Brzechwę

* klasa 6- Jana Brzechwę

Debata składała się z dwóch części. W pierwszej z nich zespoły uczniowskie dokonały prezentacji swojego kandydata. Drugą część stanowiła runda dwóch pytań. Uczestnicy rzetelnie przygotowali się do tej trudnej formy dyskusji publicznej, starając się przekonać kolegów i koleżanki do głosowania na swojego kandydata.

Po debacie wszyscy uczniowie wzięli udział w profesjonalnych wyborach. Był lokal wyborczy, urna do głosowania, komisja, mąż zaufania, karty do głosowania – wszystko tak, jak w prawdziwym głosowaniu dla dorosłych. Po okazaniu dokumentu tożsamości, podpisaniu się na liście uczniowie głosowali na swojego kandydata na patrona szkoły. Niebawem okazało się, że uczniowie, nauczyciele i rodzice dokonali niezwykle jednomyślnie wyboru tej samej postaci – JANA BRZECHWY.

W krótkim czasie powstał projekt edukacyjny: Jan Brzechwa – bajkowy patron radosnych uczniów, który służy:

Poszerzeniu wiadomości o Janie Brzechwie.

Poznaniu twórczości przyszłego patrona szkoły.

Rozbudzaniu zainteresowań czytelniczych.

Rozwijaniu umiejętności artystycznych:, recytatorskich, teatralnych, wokalnych, tanecznych, plastycznych.

Przygotowaniu uczniów do uroczystości nadania szkole imienia.

Rozwijaniu kreatywności.

W ramach tego projektu wiele działań w naszej szkole jest skupionych na naszym patronie.
W grudniu w holu głównym można było podziwiać „Choinkę pana Brzechwy”. Bombki zdobiące choinkę przedstawiały postacie z jego utworów oraz sylwetkę Jana Brzechwy.

W styczniu uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka nosiła tytuł: Brzechwa Dzieciom, Babciom, Dziadkom. Dziadkowie mieli okazję odświeżyć sobie jego zabawne wiersze: Leń,, Kwoka, Tydzień, Na straganie, Witajcie w naszej bajce, Na wyspach Bergamutach. Nie zabrakło również słynnej Kaczki Dziwaczki, rezolutnej Pchły Szachrajki oraz sprytnego Lisa Witalisa.

W lutym odbył się na platformie Fronter konkurs dla klas IV – VI: Znam mojego patrona. Przed nami jeszcze szereg innych form, przybliżających sylwetkę Jana Brzechwy: konkursy, warsztaty, wernisaże, prezentacje…

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość nadania szkole imienia JANA BRZECHWY zaplanowana na 20 maja. W ten dzień nasza placówka świętować będzie także swoje 70. urodziny. Scenariusz części artystycznej jest już przygotowany, ale nie zdradzimy żadnych sekrecików.

(oprac. Zespół ds. nadania szkole imienia)