Szerokopasmowy internet w Gminie Lubin!

Jeszcze w tym roku w Gminie Lubin ma ruszyć budowa szerokopasmowego Internetu. Projekt realizować będzie grupa kapitałowa Vectra, ogólnopolski operator telekomunikacyjny. Nowoczesną i szybką siecią światłowodową – w pierwszym etapie – ma zostać objętych 20 miejscowości Gminy Lubin.

– Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców, zwłaszcza tych miejscowości, w których nie tylko sygnał jest słaby, ale w ogóle nie dociera. Takich miejsc jest wiele, dlatego udało nam przekonać Vectrę, by programem objętych zostało dwukrotnie więcej miejscowości niż pierwotnie planowano.  Docelowo chcielibyśmy szerokopasmowym internetem objąć całą gminę. Rozmowy w tej sprawie prowadzone są z Urzędem Komunikacji Elektronicznej – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Budowa szerokopasmowej sieci światłowodowej – to projekt realizowany z dofinansowaniem Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 – 2020 „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu, wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu o wysokich przepustowościach”.

Sieć telekomunikacyjna zostanie zrealizowana z wykorzystaniem nowoczesnej technologii FTTH (Fiber to the Home). Jest to technologia doprowadzająca przewody światłowodowe do każdego domu z osobna, umożliwiając mieszkańcom korzystanie z przesyłu danych o największej możliwej obecnie prędkości oraz bardzo wysokiej niezawodności.

Planowana do zbudowania infrastruktura będzie obejmowała swoim zasięgiem zabudowę jednorodzinną na terenach gdzie obecnie nie ma możliwości świadczenia szerokopasmowych usług dostępu do internetu (internet, telewizja, telefon).

Światłowody będą doprowadzone nieodpłatnie do domów, jeśli taka będzie  wola właściciela nieruchomości, jeśli natomiast nie będzie tym zainteresowany, wyłącznie granicy działki.

Prace związane z budową światłowodu rozpoczęły się już w ośmiu  miejscowościach Gminy Lubin w: Goli, Księginicach, Składowicach, Chróstniku, Karczowiskach, Krzeczynie Wielkim, Raszówce i Wiercieniu.

(MG)