Szachowego sprawdzianu ciąg dalszy

Kolejne szkoły podstawowe stanęły do szachowej symultany z wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem. Tym razem do szachownic zasiedli uczniowie z Krzeczyna Wielkiego i Osieka.

Choć w Szkole Filialnej w Osieku – w tej wyjątkowej trudnej dyscyplinie – z szefem gminnego samorządu zmierzyli się uczniowie klas drugich i trzecich pojedynki przebiegały na naprawdę wysokim poziomie. Ostatecznie zakończyły się siedmioma arcymistrzowskimi remisami i dwiema przegranymi uczniów, którzy remisu przyjąć nie chcieli i ambitnie postanowili walczyć do końca.

Przy szachownicach zasiedli Marek Gil, Lena Kot, Adrian Maćkowiak, Jakub Górniak, Agnieszka Babiarczyk, Igor Szturm, Wojciech Pater, Mikołaj Bochenek oraz nauczyciel, szkolny koordynator programu „Szach-Mat” Violetta Stępień.

Najdłużej pojedynki toczyli Marek Gil i Adrian Maćkowiak.

***

W Krzeczynie Wielkim szachowe zmagania z wójtem Gminy Lubin toczyło ośmiu uczniów oraz koordynator programu „Szach-Mat” Jarosław Turyk. Tu także okazało się, że projekt „Szachy w szkole” przynosi doskonałe efekty. Gra toczyła się przez ponad godzinę. Ostatecznie tylko jeden z uczniów postanowił grać do końca i nie przyjął zaproponowanego remisu, co skończyło się niestety  przegraną. Pozostałe pojedynki przyniosły arcymistrzowskie remisy.

W szachowej symultanie z wójtem Gminy Lubin wzięli udział Kacper Michalak, Kacper Wójcik, Kuba Boczkowski, Paweł Kotulski, Kuba Wiski, Aleksander Tomaszewski, Maura Witkowska i Patryk Tabin. Z grona uczniów najdłużej toczył pojedynek Kuba Boczkowski, ale jako ostatni partię zakończył nauczyciel Jarosław Turyk.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy zdobytej wiedzy, a nauczycielom umiejętności ich przekazania. Wychowawcze wartości szachów są nie do przecenienie, zarówno intelektualne jak i sportowe elementy mają pozytywny wpływ na charakter i umysł, sprzyjają wzmacnianiu zdolności koncentracji, pobudzają wyobraźnię, wyrabiają nawyk cierpliwości oraz uczą samodzielności w podejmowaniu decyzji.

W Gminie Lubin projekt „Szach-Mat” realizowany jest od grudnia 2014 r. w klasach I-III, na zajęciach matematycznych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jako obowiązkowe zajęcia edukacyjne rozszerzające podstawę programową.

Wkrótce na naszej stronie relacje z kolejnych symultan szachowych rozegranych w Niemstowie, Raszówce i Siedlcach.

(MG)

Szkoła Filialna w Osieku

Szkoła Podstawowa w Krzeczynie Wielkim