Szachowa symultana z wójtem

Ośmiu uczniów i opiekun ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych kontra szef gminnego samorządu. Symultana szachowa z wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem kończy tegoroczną edycję programu „Szach –mat” realizowanego w gminnych szkołach podstawowych.

Jako pierwsza do potyczki przystąpiła SP w Szklarach Górnych. Uczniowie podeszli do tego bardzo poważnie. W sali panowała absolutna cisza, a dzieci z rozwagą planowały kolejne ruchy. Symultana ostatecznie zakończyła się siedmioma remisami, na które zgodziły się obydwie strony i trzema wygranymi wójta Tadeusza Kielana. Szachowe partie rozgrywane były przez ponad godzinę.

– Gram w szachy znacznie dłużej niż moi przeciwnicy, dlatego sądziłem, że w czasie dużo krótszym zakończymy je arcymistrzowskim remisami. Poziom gry uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych mile mnie zaskoczył. Prezentują naprawdę wysoki poziom, osiągnięty w niedługim czasie ponieważ program „Szach-Mat” realizujemy od przełomu roku 2014/2015. Serdecznie gratuluję zarówno młodzieży jak i opiekunom – mówił po zakończeniu rozgrywek Tadeusz Kielan.

Do szachownicy z wójtem zasiedli: Oskar Kłos, Beata i Marta Zieleniec, Hubert Kałuża, Mateusz Zbylski, Bartek Błauciak, Joel Siwak i Kacper Nowak oraz opiekun Dorota Łapińska. Wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali pamiątkowe statuetki.

Projekt Szach-Mat realizowany jest od grudnia 2014 r. w klasach I-III, na zajęciach matematycznych, w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jako obowiązkowe zajęcia edukacyjne rozszerzające podstawę programową. Starsi uczniowie mogą kontynuować naukę w ramach kół zainteresowań.

W pierwszym roku koszt realizacji programu, który objął także m.in. szkolenie nauczycieli  wyniósł 70 tys. W kwocie 20 tys. zł dofinansowała go wówczas Fundacja „Polska Miedź”. Obecnie finansowany jest z wyłącznie z budżetu Gminy Lubin, w kwocie 15 tys. zł w skali roku.

(MG)