Szachowa symultana z wójtem rozpoczęta

Uczniowie szkół podstawowych w Raszówce i Krzeczynie Wielkim zainaugurowali tegoroczną szachową symultanę z wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem. Tradycyjnie już kończy ona roczny cykl programu „Szach-Mat”, realizowanego w szkołach Gminy Lubin.

Symultana – to mecz szachowy, w którym jeden szachista gra jednocześnie z wieloma przeciwnikami. To już tradycja, że na zakończenie roku wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan, posiadający II kategorię szachową, mierzy się z uczniami, uczestniczącymi w programie, ale także z tymi, którzy grę w szachy traktują jako hobby.

W Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Raszówce do szachownic zasiadło ośmiu uczniów: Krzysztof Pasternak z klasy VII, Bartosz Terefelko z klasy VI, Krzysztof Zyga i Maciej Słomiński z klasy IV, Bartosz Piotrowski i Antonii Wieruszewski z klasy III, Szymon Isztwan i Amelia Gretkierewicz z klasy I oraz nauczyciel Marcin Nyklewicz.

Poziom  rozgrywek stał na naprawdę wysokim poziomie, a najlepszy okazał się Bartosz Terefelko, który zwyciężył szachową potyczkę z szefem gminnego samorządu. Otrzymał za to dodatkową nagrodę w postaci własnoręcznie wyrzeźbionej przez wójta Tadeusza Kielana figury szachowej.

W tym roku najlepsi zawodnicy nagradzani są statuetką skoczka, wykonaną własnoręcznie przez wójta Tadeusza Kielana.

Pozostałe mecze zakończyły się arcymistrzowskim remisami – czyli remisami uzgodnionymi przez obydwu graczy.

Równie zacięta walka toczyła się w Krzeczynie Wielkim. Przystąpili do niej Patryk Tabin, Paweł Koziura i Adrian Madej z klasy VII, Piotr Kownacki, Maura Witkowska i Kacper Wójcik z klasy V, Jagoda Szczepańska z klasy III, Mikołaj Kucharewicz z klasy II i Piotr Stefanowicz z klasy I. To właśnie poziom umiejętności Piotra, najmłodszego zawodnika symultany szczególnie doceniony  został przez wójta Tadeusza Kielana i nagrodzony własnoręcznie wykonaną statuetką skoczka.

Ostatni od szachownicy – po wyczerpującym pojedynku – odszedł opiekun szachistów z Krzeczyna Wielkiego Jarosław Turyk. Ten pojedynek także zakończony został arcymistrzowskim remisem.

– Już podczas ubiegłorocznych rozgrywek uczniowie zadziwili mnie poziomem swoich umiejętności. W tym roku jest on jeszcze wyższy. Gratuluję wyników i życzę dalszych sukcesów, przypominając i podkreślając, że gra w szachy naprawdę przydaje się w życiu, ponieważ kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną, co wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową i rozbudza twórcze zdolności – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Szef gminnego samorządu zapowiedział kontynuację programu „Szach-Mat” w nowym roku szkolnym, a także możliwość podnoszenia szachowych umiejętności poprzez stworzenie kół zainteresowań w gminnych szkołach.

– W programie „Szach-Mat” uczestniczą uczniowie klas I-III. Dotychczas nie miał on swojej kontynuacji, ale docierają do nas sygnały, że ci którzy „połknęli szachowego bakcyla”, chcieliby kontynuować naukę i szlifować zdobyte umiejętności. Stąd pomysł założenia kół szachowych, w szkołach, w których ta dyscyplina znajdzie swoich amatorów – zapowiada wójt Tadeusz Kielan.

A pierwsi chętni są już m.in. w Krzeczynie Wielkim.

– Mamy uczniów, którzy nie pojawiają w szkole bez szachów i grają w każdej wolnej chwili, wykorzystując do tego także przerwy – mówi nauczyciel Jarosław Turyk.

Program „Edukacja przez szachy w szkole Szach-Mat” realizowany jest w Gminie Lubin od trzech lat. W ramach projektu odbyło się szkolenie dla nauczycieli, które ukończyło 25 pedagogów. Nauka gry w szachy odbywa się raz w tygodniu, jako obowiązkowy przedmiot rozszerzający podstawę programową.

(MG)

 

Symultana w Raszówce

 

Symultana w Krzeczynie Wielkim