Symultany szachowe w Niemstowie i Krzeczynie Wielkim

Kolejni śmiałkowie zmierzyli się w turnieju szachowym z Tadeuszem Kielanem wójtem Gminy Lubin. Zawodnikom towarzyszyły spore nerwy, ale niektórym udało się kilka razy zaskoczyć  na szachownicy  wójta. Nie wynik był jednak w tych rozgrywkach najważniejszy, ale propagowanie nauki gry w szachy, która nie bez powodu nazywana jest królewską grą.

Uczy bowiem m.in. planowania, strategii oraz logicznego myślenia. Jedyną jej wadą, ale i tak raczej dla kibiców, którzy nie grywają w szachy, może być tylko to, że najczęściej jest rozgrywana w zupełnej ciszy.

Już trzeci rok z rzędu wójt Tadeusz Kielan rozgrywa symultany we wszystkich szkołach podstawowych w gminie. W ubiegłym tygodniu zmierzyli się z nim uczniowie z Niemstowa i Krzeczyna Wielkiego. Zgodnie z niepisanymi zasadami gminnych symultan wójt pozwala zawodnikom na dwukrotne cofnięcie ruchu, zawsze gra białymi i gdy widzi już zbliżającego się mata dla przeciwnika, to proponuje uzgodniony remis.

W Niemstowie do rozgrywek z Tadeuszem Kielanem zasiadło w tym roku osiem osób, w tym pięć grało już z wójtem w roku ubiegłym. Byli to uczniowie klas II, III, IV i VII oraz nauczycielka ucząca gry w szachy w tej szkole. Pojedynki zakończyły się pięcioma wygranymi wójta i trzema remisami. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe figurki oraz dyplomy. Tradycyjne Tadeusz Kielan nagrodził wyróżniającego się zawodnika , którym okazał się Michał Rudź. Nagrodzony otrzymał wykonaną przez wójta figurę konia szachowego.

W Krzeczynie Wielkim plansze szachowe rozstawiono dla dziewięciu zawodników, z których sześciu grało już w poprzednich latach z Tadeuszem Kielanem. Byli to uczniowie klas IV, V, VI i VIII oraz nauczyciel, który uczy podstaw gry w szachy w szkole. Rozgrywki zakończyły się dziewięcioma remisami. Za bardzo wyróżniającą się zawodniczkę wójt uznał Jagodę Szczepańską, która otrzymała w nagrodę wykonaną przez wójta figurę wieży.

(SR)

Zawodnicy biorący udział w symultanie w SP w Niemstowie

Tomasz Górniak, Grzegorz Sysak, Marcel Brodacki, Przemysław Bogacz, Maciej Skupień, Bartosz Gubczyk, Michał Rudź, Monika Siedziukiewicz

 

Zawodnicy biorący udział w symultanie w SP w Krzeczynie Wielkim

Jagoda Szczepańska, Emil Angełow, Jakub Boczkowski, Kacper Wójcik, Patryk Tabin, Adrian Madej, Paweł Koziura, Krzysztof Kornatowski, Jarosław Turyk