Świętowali Dzień Strażaka

Pokaz ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy i inne pokazy związane z pracą strażaków można było zobaczyć podczas IV Festynu Strażackiego. Wśród drużyn PSP i OSP z naszego powiatu, swoje umiejętności prezentowały także cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Lubin. W przerwie na scenie wystąpił zespół Koniczynki z Miłoradzic.

O godzinie 13.00 parking RCS w Lubinie zapełnił się czerwonymi strażackimi wozami. Podczas Festynu Strażackiego rodziny wraz z dziećmi mogły obejrzeć pokazy ratownictwa wysokościowego, medycznego, gaszenie różnych rodzajów pożaru, a nawet płonącego samochodu.

Strażacy prezentowali wyposażenie wozów i opowiadali o swojej misji. Maluchy z wypiekami na twarzy siadały za kierownicą wozu strażackiego i uruchamiały syrenę. Mogły też sprawdzić się w roli strażaka, biorąc udział w konkursach ze sprzętem, który na co dzień jest używany do akcji.

Bardzo ciekawe pokazy dały nasze gminne jednostki OSP. Strażacy z Zimnej Wody cięli wrak samochodu, tak aby można było uwolnić potencjalnego poszkodowanego, a druhowie z Niemstowa gasili płonący samochód.

Tego popołudnia nie tylko dzieci mogły się czegoś nauczyć. Dorośli przeszli szkolenie z zakresu obsługi gaśnic i samodzielnie gasili różnego rodzaju pożary. Strażacy zademonstrowali również, w jaki sposób nie należy gasić niektórych rodzajów ognia.

Duże wrażenie na uczestnikach pikniku zrobił pokaz samolotu gaśniczego Dromader, który nad boiskiem zrzucił wodę gasząc w ten sposób ogień. Tego rodzaju samolotów używa się głównie do gaszenia lasów, lub płonących łąk.

– Dzień Strażaka wypada 4 maja, ale świętujemy w zasadzie cały miesiąc. Dla mieszkańców całego powiatu od kilku lat co roku przygotowujemy festyn. Każdy młody chłopak marzy o tym, by zostać strażakiem. Tutaj jest możliwość zapoznania się z naszą działalnością. Każdy może usiąść za kierownicą samochodu strażackiego, założyć hełm i ubranie strażackie, a także zobaczyć nas w akcji – mówi Eryk Górski komendant PSP w Lubinie.