Święto Plonów w Osieku

– Cieszę się, że możemy dziś wspólnie świętować zakończenie żniw. Choć nie był to dobry rok, bo susza dotknęła wszystkich rolników, chleba nie powinno nam zabraknąć, a to już wystarczający powód do świętowania i dziękowania  – mówił  wójt Tadeusz Kielan podczas uroczystego otwarcia tegorocznego Święta Plonów w Osieku, największej miejscowości Gminy Lubin, liczącej 1700 mieszkańców.

Niezbyt łaskawą dla rolników tegoroczną aurę potwierdza starosta dożynek Michał Serafin, który na 42 hektarach uprawia głownie żyto i pszenicę.

– Tragicznie nie było, ale plony są znacznie mniejsze, niż w ubiegłym roku. Złożyłem wniosek o odszykowanie za straty spowodowane suszą – mówi Michał Serafin.

Na osieczeńskie dożynki chleb z tegorocznych zbóż upieczono. Od starostów przyjął je gospodarz Osieka Ryszard Kirsz, a potem wspólnie z wójtem Tadeuszem Kielanem i uczestniczącym w uroczystościach posłem na Sejm Krzysztofem Kubowem podzielono się nim z uczestnikami dożynek.

Życzenia rolnikom i podziękowania za ich ciężką pracę złożyła radna Gminy Lubin Zofia Marcinkiewicz, a także parlamentarzysta.

– Życzę państwu byście w tak wspaniałej atmosfer0ze radości, wzajemnego szacunku i uśmiechu funkcjonowali każdego dnia, aż do następnych dożynek – mówił poseł Krzysztof Kubów.

Potem rozpoczęła się zabawa i wspólne biesiadowanie. Doskonały koncert dał najmłodszy zespół Gminy Lubin działający przy Gminnym Ośrodku Kultury „Osieczanki” z Osieka.

Naturalnie tradycji stało się zadość i dożynkową zabawę poprzedziła uroczysta Msza Św. Dziękczynna, której w Kościele Parafialnym p.w. Chrystusa Króla przewodniczył ksiądz proboszcz Wojciech Skowron.

(MG)