Święto Plonów 2017 w Gorzycy, Miłoradzicach i Miłosnej

Występy artystyczne, barwne korowody oraz piękne wieńce dożynkowe – w ten sposób włodarze i mieszkańcy miejscowości Gminy Lubin dziękują za tegoroczne plony. Chleb wypieczony z zebranych właśnie zbóż ma wyjątkowy smak, a dożynkowe spotkania z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców.

GORZYCA

Uroczystą Mszą Świętą Dziękczynną, której przewodniczył ksiądz proboszcz Krzysztof Klim rozpoczęło się tegoroczne Święto Plonów w Gorzycy. Starostowie dożynek Jan i Helena Hawrysz  na ręce sołtysa Jana Olejnika złożyli chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów, a gospodarz wsi obiecał dzielić go mądrze i sprawiedliwe.

Specjalne podziękowania za trud rolniczej pracy złożył Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin, który wspólnie z sołtysem i starostami podzielił symbol plonów wśród uczestników dożynek. Uroczystość w Gorzycy uświetnił występ zespołu „Bez Nazwy”, w trakcie imprezy rozstrzygnięte zostały konkursy na super nalewkę i wino, najlepszy słodki wypiek oraz najpiękniej uwity wianek, a zakończyła ją zabawa taneczna. Jak zwykle w Gorzycy było rodzinnie, smacznie i wesoło. Imprezę prowadziła Renata Lelo, znana z wyjątkowego poczucia humoru.

MIŁOSNA

Jak zwykle ciepła i rodzinna atmosfera panowała na zabawie dożynkowej w Miłosnej. Sołtys Eugeniusz Wawryk wraz z radną Sylwią Pęczkowicz-Kuduk serdecznie przywitali mieszkańców. Radna nawiązując do Narodowego Czytania, które miało miejsce w tym dniu odczytała fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, podkreślając słowa Polska i patriotyzm, które nosimy w sercach.

– Dziękuję wszystkim rolnikom, ludziom, którzy pracują, uprawiają polską ziemię i pilnują aby nikomu z nas nie zabrakło chleba – mówiła radna.

Specjalne życzenia mieszkańcom wsi i podziękowania rolnikom złożył także Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. A potem jak zwykle w Miłosnej mieszkańcy na zabawie tanecznej doskonale bawili się do białego rana.

MIŁORADZICE

Aż trzy bochny dożynkowego chleba poświęcone zostały podczas Mszy Świętej Dziękczynnej w Miłoradzicach. Sołtysi Miłoradzic, Miłosnej i Buczynki wspólnie ofiarowali tegoroczne plony na ręce księdza proboszcza Krzysztofa Antosika. Zabawa dożynkowa w Miłoradzicach rozpoczęła się od Ceremonii Chleba, którego bochen sołtys Zdzisława Rzempowska złożyła na ręce wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielan. Szef gminnego samorządu obiecał dzielić go sprawiedliwie, a dziękując rolnikom za tegoroczne plony życzył im sił do pracy, ale przede wszystkim tego, by była ona bardziej doceniana, a co za tym bardziej opłacalna, dając im zarówno satysfakcje jak i godziwą zapłatę.

 

Podziękowania rolnikom złożyła także wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubin Sylwia Pęczkowicz-Kuduk. Ich symbolem był upleciony z kwiatów wieniec.

– Dziękuję wszystkim naszym rolnikom. Niewielu już zostało, dlatego trzeba pamiętać o ich trudzie jeszcze bardziej i z szacunkiem traktować ich pracę – mówiła radna, która dożynkowe wieńce wręczyła przewodniczącemu Komisji Rolnej i Ochrony Środowiska Rady Gminy Lubin Janowi Olejnikowi oraz jednemu z najwytrwalszych rolników z Miłoradzic Eugeniuszowi Baranowi. Dożynkowy bochen chleba dzielił wśród mieszkańców Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin oraz sołtys Zdzisława Rzempowska.

Mieszkańcy bawili się przy muzyce zespołu „Bez Nazwy”, działającego przy Dziennym Domu Pobytu „Senior” w Lubinie.

(MG/AI)