Święto Plonów 2016

wieniec - skladowiceWkrótce Święto Plonów 2016. Druga połowa sierpnia i pierwsza dekada września w Gminie Lubin tradycyjnie już zdominowane zostaną przez uroczystości dożynkowe. W tym roku po raz pierwszy towarzyszyć im będą aż trzy konkursy na „Najładniejszy stół dożynkowy”, „Dożynkowy konkurs maszyn rolniczych” i „Najładniejszy wieniec dożynkowy”.

 Współorganizatorami  konkursu na  „Najładniejszy stół dożynkowy” oraz  „Dożynkowy konkurs maszyn rolniczych” są  Sołtys  i Rada Sołecka Wsi Obora oraz lider grupy Odnowa Dolnośląskiej Wsi – Sołectwo Obora. Prezentacja oraz rozstrzygnięcie konkursów odbędzie się dnia 3 września 2016 r. na boisku przy ul. Bursztynowej w Oborze.

W konkursie na ”Najładniejszy stół dożynkowy” może wziąć udział rodzina, koło gospodyń lub sołectwo. Oceniane będą  nie tylko walory estetyczne ale również nalewka dożynkowa oraz wek warzywny.

W konkursie na „Dożynkowy konkurs maszyn rolniczych” ważna jest unikalność maszyn i urządzeń rolniczych oraz forma ich prezentacji. Będzie to doskonała okazja do rozpowszechniania tradycji rolniczych wśród mieszkańców naszej gminy i do wspólnej edukacji regionalnej.

Konkurs na „ Najładniejszy wieniec dożynkowy” odbędzie się podczas organizowanego wraz Zespołem Folklorystycznym „LUBIN”   I Przeglądu Zespołów Ludowych 27 sierpnia 2016 r. na boisku w Krzeczynie Wielkim.

Konkurs adresowany jest do mieszkańców sołectw naszej gminy. Zgłaszać można jedynie tradycyjne wieńce dożynkowe w kształcie korony. Powinny one być wykonane tylko z naturalnych materiałów, to znaczy nie mogą zawierać elementów plastiku, styropianu, sztucznych kwiatów oraz kleju. Zwycięzca najpiękniejszej prezentacji bogactwa plonów wplecionych w wieniec dożynkowy  uzyska prawo do reprezentowania Gminy Lubin w Konkursie Powiatowym, który odbędzie się 28 sierpnia 2016. Wygrana na tym szczeblu daje awans do konkursu wojewódzkiego.

Bliższe informacje oraz regulamin konkursów będzie wkrótce dostępny na stronie  Ośrodka Kultury Gminy Lubin www.okgminalubin.pl

Zgłoszenia do konkursów należy przesłać emailem na stronę sekretariat@okgminalubin.pl  lub złożyć osobiście w Ośrodku Kultury. Termin przyjmowania zgłoszeń mija w czwartek 25 sierpnia do godz. 15.00.

Ubiegłoroczny konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy Gminy Lubin wygrały Składowice.

(oprac. OKGL) FOT. SKŁADOWICE