Święto pieczonego ziemniaka w Gorzelinie

IMG_4646Poszukiwanie ukrytych ziemniaków, sadzenie ziemniaków, rzut do celu czy bieg z ziemniakiem na talerzu – to konkurencje, w których zmierzyli się uczestnicy Święta Pieczonego Zimniaka, zorganizowanego przez sołtys Gorzelnia Joannę Tokarską.

Każdy kto miał refleks i wiedzę mógł wziąć udział w ziemniaczanym konkursie, zorganizowanym przez wójta Gminy Lubin Tadeusz Kielana. Pytania nie były łatwe: który kraj jest największym producentem ziemniaków, ile kilogramów ziemniaków zjadają w ciągu roku mieszkańcy naszego globu czy jakie miasto w Polsce jest ziemniaczaną stolicą? Mieszkańcy Gorzelina poradzili sobie doskonale, wygrywając nagrody ufundowane przez szefa gminnego samorządu. Był także konkurs na najdłuższy ziemniaczany obierek.

Ziemniaczane spotkania w Gorzelinie to już tradycja, ich celem jest integracja mieszkańców oraz podtrzymywanie tradycji. W tym dniu dzieci poszerzyły wiedzę na temat ziemniaków, poznały historię ich przybycia do Polski, zastosowanie oraz rodzaje przyrządzanych z ziemniaków potraw. Po licznych konkursach i konkurencjach sportowych na terenie zielonym przy świetlicy rozpalono ognisko, przy którym najpierw śpiewano, a na koniec upieczono ziemniaki. IMG_4703

Wszystko to przebiegło w sympatycznej atmosferze przy dźwiękach akordeonu i przy suto zastawionych stołach, na których znalazły się potrawy przygotowane specjalnie na tę okazję przez mieszkanki Gorzelina. Imprezę prowadzili Joanna Bidzińska i Witold Klocek. Wzięli w niej udział przewodniczący i wiecprzewodnicząca Rady Gminy Lubin: Norbert Grabowski i Sylwia Pęczkowicz-Kuduk oraz radny Marcin Nyklewicz.

(JB, MG)