Piękny spektakl w wykonaniu przedszkolaków i uczniów, wspólne muzykowanie ze studentami Uniwersytetu Wrocławskiego i festyn uświetniły obchody patrona Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych – Jana Brzechwy. Utwory Jana Brzechwy znają doskonale najmłodsi, ale wychowali się przecież na nich także ich rodzice.
Sala gimnastyczna szkoły pękała w szwach. Placówkę odwiedzili przedstawiciele władz powiatu, gminy, rad sołeckich, rodzice, emerytowani i obecni nauczyciele oraz oczywiście uczniowie, którzy z wypiekami na twarzy, ale i z dumą brali udział w specjalnym przedstawieniu. Wszystkich zachwycił scenariusz, w którym w uroczy sposób przypomniano najbardziej znane utwory Jana Brzechwy oraz wspaniałe dekoracje i kolorowe stroje.
– Staramy się jak najlepiej kultywować tradycje i inicjować nowe przedsięwzięcia. Nasza szkoła istnieje już od 72 lat, dwa lata temu z dumą przyjęliśmy imię Jana Brzechwy i otrzymaliśmy sztandar – mówiła Elżbieta Piasny, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szklarach Górnych. – Twórczość Jana Brzechwy jest nie do przecenienia w procesie wychowawczym. Jest pełna humoru ale jednocześnie prawd życiowych. Jesteśmy dumni z naszego patrona i nasi uczniowie udowadniają to swoją codzienną pracą i osiągnięciami.
Szkoła realizuje wiele projektów, m.in. dzięki współpracy z Uniwersytetem Wrocławskim , dzieci uczą się świata po angielsku, tolerancji i kultury innych krajów a przy tym doskonalą język. Uczniowie angażują się także w wolontariat i akcje charytatywne.
– Cieszy nas, że rodzice darzą nas zaufaniem, co przekłada się na wzrost liczby uczniów naszej szkoły. Nie byłoby tak, gdyby nie doskonała kadra, ludzie dobrej woli, przyjaciele szkoły i wójt Tadeusz Kielan. Mamy teraz okazję podziękować wszystkim za wszelką pomoc i życzliwość – mówiła dyrektor Elżbieta Piasny.
W imieniu wójta Gminy Lubin, gratulacje i życzenia uczniom, nauczycielom i rodzicom składała Barbara Tórz, kierownik referatu oświaty Urzędu Gminy Lubin oraz Zofia Marcinkiewicz, przewodnicząca komisji oświaty Rady Gminy Lubin.
– Jana Brzechwę nazwano poetą dziecięcej radości. Jego twórczość jest bliska dzieciom, a utwory przenoszą czytelników w wesoły, kolorowy, beztroski i pełen fantastycznych postaci świat. Niezwykle bogata i różnorodna twórczość jest skarbnicą wiedzy o życiu, ludziach i ich charakterach, źródłem wskazówek dotyczących postępowania. Życzę uczniom, aby w swoim życiu kierowali się zawsze odpowiedzialnością i szlachetnością, a dokonywane w oparciu o te wartości wybory były powodem ich osobistej satysfakcji oraz dumy całej społeczności szkolnej. W dniu Święta Patrona życzę wszystkim, a zwłaszcza nauczycielom i uczniom bogatej wyobraźni twórczej, otwartości na pomysły i inspiracje, a także szczęścia i radości – list gratulacyjny o takiej treści odczytywała Barbara Tórz.
Po oficjalnej części uczniowie zabrali wszystkich w świat baśni i magii za sprawą świetnie przygotowanego spektaklu „Urlop na Bergamutach” . Scenariusz przygotowała Agata Szymańska, dekoracje Danuta Kasperska-Więczkowska, a w organizację zaangażowali się wszyscy wychowawcy przygotowując dzieci do udziału w przedstawieniu.
Później zarówno dzieci, nauczyciele jak i goście zostali zaproszeni do wspólnego muzykowania i udziału w międzynarodowej orkiestrze, której przewodzili czterej muzycy –studenci z Turcji, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Indii. Wszyscy byli zachwyceni i muzykowanie dało im bardzo dużo radości, podobnie jak wspólna zabawa na festynie na ternach wokół szkoły.
(SR)