Święto parafialne w Cerkwi Prawosławnej w Zimnej Wodzie

_1014321Parafialne Święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogarodzicy obchodzone było w Cerkwi Prawosławnej w Zimnej Wodzie. Uroczystość zgromadziła rzesze wiernych, wzięło w niej udział około 300 osób (święto jest odpowiednikiem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kościele Rzymskokatolickim).

Uroczystościom przewodniczył dziekan okręgu lubińskiego ks. mitrat Sławomir Kondratiuk z Rudnej w asyście proboszczów sąsiednich parafii prawosławnych. Zaproszenie przyjął i był obecny nowy proboszcz parafii rzymskokatolickiej p.w. Niepokalanego Serca NMP w Raszówce ksiądz Stanisław Buchta.

Zgodnie z tradycją prawosławną wierni przynieśli do poświęcenia wiązanki złożone z kwiatów, ziół leczniczych i kłosów zbóż, jako dziękczynienie za tegoroczne plony.

Parafia prawosławna w Zimnej Wodzie liczy około 70 rodzin. Miejscowa świątynia otoczona jest starym, średniowiecznym cmentarzem, na którym znajduje się wiele nagrobków sprzed II wojny światowej. Jest on jednym z nielicznych na Dolnym Śląsku zachowanym w tak dobrym stanie, co świadczy o trosce parafian i szacunku dla miejsca spoczynku. Powstanie cerkwi w Zimnej Wodzie datowane jest na połowę XIV w. W latach 1718 – 1945 była w użytkowaniu ewangelików. Społeczność prawosławna na ziemie zachodnie przybyła w ramach akcji „Wisła” w 1947 r.

(MG)