Światowe Dni Młodzieży: Campus Lubin

plakat 1W ramach Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu przeszłego roku w Krakowie do Lubina przyjedzie około 1000 młodych ludzi z całego świata. Każdy z nas może przyjąć pod swój dach obcokrajowca. Nieznajomość języków obcych nie stanowi przeszkody, liczy się otwartość i chęci.

Światowe Dni Młodzieży podzielone są na dwie części: Dni w Diecezjach (20-25.07.2016) oraz Wydarzenia Centralne w Krakowie (25-31.07.2016).

Celem spotkań diecezjalnych jest przeżycie czasu we wspólnocie konkretnej Parafii, bliższe poznanie z polską młodzieżą, naszą historią, kulturą i lokalnym Kościołem. Każdy z nas może przyjąć pod swój dach obcokrajowca. Nieznajomość języków obcych naprawdę nie stanowi przeszkody, liczy się otwartość i chęci. Od rodzin, które pragną ugościć młodych ludzi oczekuje się po prostu polskiej kultury i tradycji, bez udziwnień względem kuchni i warunków bytowych. By zostać rodziną goszczącą wystarczy wypełnić deklarację i pozostawić u swego księdza proboszcza lub przynieść do biura ŚDM przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego (u. Orla 32).

W razie jakichkolwiek pytań : tel. 668 600 131, sdmlubin@gmail.com

Plan spotkania w Lubinie:plakat2

Dzień 1 (środa 20.07. 2016r.)

Przyjazd do Lubina, zakwaterowanie i powitanie w Parafii.

Pragniemy, by wszystkie grupy Pielgrzymów ŚDM, które przybędą do nas na czas Dni w Diecezji były zakwaterowane u rodzin. Pierwszy dzień to możliwość zapoznania się z miejscem pobytu, zakwaterowania, odpoczynku po podróży. Wieczorem nastąpi otwarcie Dni w Diecezji, oficjalne powitanie i wzajemne poznanie.

Dzień 2 (czwartek 21.07. 2016r.)

Dzień formacyjno – kulturowy.

Rano śniadanie u rodzin. Czas poświęcony zostanie wewnętrznemu przeżywaniu ŚDM i zapoznaniu z ideą Domus Mariae – Domu Maryi. Po południu przewiduje się spotkanie katechetyczne i formacyjne. Druga część dnia zagospodarowana zostanie na wydarzenia kulturalne. Wieczorem kolacja u rodzin.

Dzień 3 (piątek 22.07. 2016r.)

Wyjazd do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Rano śniadanie u rodzin. Ten dzień to wizyta w Domu Maryi, skąd wziął się pomysł na nazwę naszej diecezji podczas ŚDM. Pielgrzymka do Sanktuarium będzie okazją do modlitwy, zobaczenia najstarszego wizerunku Matki Bożej w Polsce i jednego z pięciu najstarszych w Europie. W tym urokliwym zakątku spotkamy się wszyscy razem, by poczuć się rodziną w Domu Matki.

Wieczorem, po powrocie, będzie czas na modlitwę na wzór wspólnoty Taize, szczególnie popularnej w Europie i gromadzącej zawsze na przełomie roku w różnych miastach naszego kontynentu tysiące młodych ludzi, zjednoczonych w ekumenicznej modlitwie o pokój i jedność chrześcijan. Wieczorem kolacja u rodzin.

Dzień 4 (sobota 23.07. 2016r.)

Spotkanie we Wrocławiu.

Rano śniadanie u rodzin. Wyjazd do stolicy Dolnego Śląska, w skład którego wchodzi także diecezja legnicka. Wrocław w roku 2016 stanie się Europejskim Miastem Kultury, a więc jest to doskonałe miejsce do spotkań młodzieży. Wieczorem kolacja u rodzin.

Dzień 5 (niedziela 24.07. 2016r.)

Dzień u rodzin .

Niedziela to w naszym kraju szczególny czas dla rodzin i parafii. W tym dniu będzie możliwość lepszego zapoznania się z rodzinami i parafiami, które będą gościły pielgrzymów. Wspólny udział w niedzielnej eucharystii, rodzinny obiad oraz popołudniowy czas na wspólne wyjście [np. na spacer] nadadzą świąteczny charakter przeżywania Dnia Pańskiego. Niedzielny wieczór to ostatni wspólny punkt programu w naszej diecezji, czas podsumowania przed podróżą do Krakowa.

Dzień 6 (poniedziałek 25.07. 2016r.)

Wyjazd do Krakowa.

Rano śniadanie u rodzin. Poranna Eucharystia i wyjazd na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Przyjazd do Krakowa, zakwaterowanie.

 

Wydarzenia Centralne w Krakowie (25-31.07.2016).

 Msza Święta na Otwarcie (wtorek, 26.07)

Festiwal Młodych – program kulturalny, modlitewny, ewangelizacyjny (koncerty, wystawy, festyny, pokazy filmów, warsztaty, spotkania) powadzony równolegle na wielu scenach i w różnych miejscach miasta. ŚDM w Krakowie oficjalnie rozpocznie Msza Święta na otwarcie, której przewodniczyć będzie biskup miejsca – ks. kard. Stanisław Dziwisz. To moment, w którym podkreślony zostaje międzynarodowy charakter wydarzenia i zaprezentowany gospodarz ŚDM   – Polska.

Festiwal Młodych (środa, 27.07.2016).

Od rana Katechezy w grupach językowych prowadzone przez biskupów i animowane przez grupy/wspólnoty młodzieżowe. Po południu i wieczorem będzie miał miejsce Festiwal Młodych.

Ceremonia Powitania (czwartek, 28.07.2016).

Od rana Katechezy w grupach językowych. Ważnym momentem tego dnia będzie pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym, czyli Ceremonia Powitania, która jest czasem szczególnej radości z powodu obecności Namiestnika Chrystusowego i wspólnej z Nim modlitwy. To nabożeństwo ze słuchaniem Słowa Bożego i pierwszym przemówieniem Ojca Świętego. Ceremonia ma charakter międzynarodowy. Po południu powitanie Papieża na XXXI ŚDM 2016 w Krakowie. Wieczorem odbędzie się Festiwal Młodych.

Droga Krzyżowa (piątek, 29.07.2016).

Rano odbędą się Katechezy w grupach językowych. Po południu – Festiwal Młodych. Wieczorem – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z udziałem Ojca Świętego. Droga Krzyżowa podkreśli wymiar pokutny ŚDM, młodzi ludzie będą mogli dać wyraz swojej wiary.

 

Czuwanie z Ojcem Świętym (sobota, 30.07.2016).

Festiwal Młodych. Pielgrzymka na miejsce czuwania i Msza Zamknięcia. Wieczorem – Czuwanie modlitewne z Ojcem Świętym i Adoracja Eucharystyczna.

 

Msza Święta Posłania (niedziela, 31.07.2016).

Msza św. na zakończenie XXI ŚDM Kraków 2016 koncelebrowana przez Ojca Świętego, biskupów i księży z całego świata. Ogłoszenie miejsca kolejnego międzynarodowego spotkania ŚDM.