Strażacy z Zimnej Wody na najwyższym podium

10-sekundowa przewaga w ćwiczeniu bojowym dała niekwestionowane zwycięstwo strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Zimnej Wody w tegorocznych Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które rozegrano w Księginicach. Oprócz testów bojowych strażacy walczyli także w sztafecie pożarniczej. W tej konkurencji pierwsze miejsce na podium przypadło OSP Niemstów, w klasyfikacji generalnej zwyciężyła jednak drużyna która wygrała ćwiczenie bojowe, czyli OSP Zimna Woda.

Tego typu zawody są formą intensywnego szkolenia pożarniczego niezbędnego w przygotowaniach  strażaków do działań ratowniczych.

– Mobilizujemy ich w ten sposób do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu, oceniamy ich stan wyszkolenia i jednocześnie popularyzujemy wśród publiczności zagadnienia ochrony przeciwpożarowej – wyjaśnia Grzegorz Obara prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubinie, który prowadził zawody.

To były kilkugodzinne, emocjonujące zmagania, w których wystartowało w sumie dziesięć  drużyn. Wśród nich była jedna ekipa kobiet z Zimnej Wody i po raz pierwszy w historii Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Niemstowa. Strażacy z Gorzycy i Raszówki nie mieli pełnego obłożenia, dlatego stworzyli drużyny mieszane z kolegami z innych jednostek OSP, co miało później, zgodnie z ustaleniami, bezpośredni wpływ na niższe lokaty w klasyfikacjach.

Nad przebiegiem całości czuwała specjalna komisja sędziowska złożona z przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej,  której przewodniczył st. bryg. Cezary Olbryś.

W ćwiczeniu bojowym pierwsze trzy miejsca zajęli: OSP Zimna Woda, OSP Niemstów i OSP Księginice. Konkurencja ta obejmuje m.in. zbudowanie linii ssawnych i gaśniczych, uruchomienie motopompy  i przewrócenie pachołków prądem wody.

W sztafecie pożarniczej 7 x 50 m z przeszkodami kolejność  pierwszej trójki była następująca: OSP Niemstów, OSP Zimna Woda, OSP  Księginice.

Klasyfikacja generalnej tegorocznych zawodów:

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza – OSP Niemstów

Grupa C (kobiety) – OSP Zimna Woda

Grupa A (mężczyźni) – OSP Zimna Woda

OSP Niemstów

OSP Księginice

OSP Czerniec

OSP Szklary Górne

OSP Raszowa

OSP Raszówka

OSP Gorzyca

Trzy drużyny z podium klasyfikacji generalnej, oprócz pucharów i dyplomów, otrzymały nagrody rzeczowe. Prezentami nagrodzono także drużynę kobiecą i młodzieżową.

Zawodom kibicowali mieszkańcy Księginic i rodziny strażaków, przyjechało też wielu przedstawicieli Urzędu Gminy z wójtem Tadeuszem Kielanem na czele oraz wiceprzewodniczący rady Gminy Lubin Andrzej Olek i radny Jan Olejnik.

28 września na boisku w Szklarach Górnych rozegrane będą powiatowe zawody, na których Gminę Lubin reprezentować będzie siedem drużyn: Zimna Woda (mężczyzn i kobiet), Niemstów, Księginice, Gorzyca, Czerniec i młodzieżowa drużyna z Niemstowa. Zachęcamy mieszkańców do kibicowania, początek zawodów o godz. 11, a wszystkim naszym reprezentantom życzymy miejsc na podium!.

(SR)