Strażacka feta na lubińskich błoniach

IMG_5895Efektowne pokazy ratownictwa medycznego, akcje gaszenia płonących pojazdów i co najważniejsze możliwość zobaczenia z bliska, a nawet dotknięcia sprzętu, którym strażacy posługują się w swojej pracy. Wiele radości sprawiło najmłodszym wsiadanie za kierownicę strażackich wozów bojowych.

Podczas Festynu Rodzinnego zorganizowanego z okazji przypadającego w maju Dnia Św. Floriana swoje umiejętności, sprzęt i samochody prezentowały m.in. cztery jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Lubin z Księginic, Krzeczyna Wielkiego, Niemstowa oraz Zimnej Wody.

Festyn oprócz dobrej zabawy miał także na celu zainteresowanie młodych osób tym wyjątkowo trudnym, niebezpiecznym, ale także dającym ogromną satysfakcję zawodem.

– Popularność tego zawodu nie spada, widać to po frekwencji na dzisiejszej imprezie. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ to wyjątkowa profesja. To właśnie strażacy dają ludziom poczucie bezpieczeństwa. Mieszkańcy Gminy Lubin mogą na nich liczyć nie tylko w czasie zagrożenia, ale także w wielu innych sytuacjach. Za tę gotowość do niesienia pomocy jesteśmy im bardzo wdzięczni – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Błażej z dziadkiem Janem Pietruszką.

Miłość do strażackiej służby w wielu przypadkach przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Trzyletni Błażej, wnuk Jana Pietruszki, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu w strażackim mundurze prezentował się doskonale i – przynajmniej na razie – wszystko wskazuje na to, że pójdzie w ślady dziadka.

Festyn przygotowany został przez Państwową Straż Pożarną w Lubinie, a w organizację imprezy włączyły się także samorządy m.in. Gmina Lubin.

Atrakcji nie brakowało, konkursy dla najmłodszych, „tyrolka”, dmuchańce i trampoliny – to tylko niektóre z nich. Na scenie wystąpiły zespoły artystyczne m.in. Leśne Echo z Raszówki. Gwiazdą imprezy był zespól Piękni i Młodzi.

Dolnośląski Związek Szachowy umożliwił także rozegranie pojedynków szachowych, namawiając jednocześnie do oddania głosu na projekt regionalnego turnieju szachowego, który realizowany będzie w ramach inicjatywy Aktywny Dolny Śląsk. My również namawiamy do głosowana, ponieważ niewykluczone, że jeden z jego etapów rozegrany zostanie w Gminie Lubinie.  http://aktywny.dolnyslask.pl/index.php/projekt/90-turniej-szachowy-szachy-w-szkole/