W 2015 r. w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju. Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku – razem 43 724. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych.
W powiecie lubińskim tylko w ostatnim roku strażacy wyjeżdżali 308 razy do zdarzeń związanych z gaszeniem pożarów łąk i nieużytkowych powierzchni rolniczych. To aż jedna trzecia wszystkich zdarzeń jakie miały miejsce w ubiegłym roku – relacjonuje oficer prasowy lubińskich strażaków bryg. Cezary Olbryś. W 2015 roku pożary traw gasiliśmy:
– 79 razy na terenie miasta Lubina,
– 76 razy na terenie gminy Lubin,
– 80 razy na terenie gminy Rudna,
– 73 razy na terenie miasta i gminy Ścinawa.
Wspólna kampania informacyjna Komendy Głównej PSP oraz Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z wiosennym podpalaniem nieużytków rolnych.
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym zawsze gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Ma to związek z wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. Pamiętajmy, że pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt oraz środowiska naturalnego. Zagrażają lasom, domom mieszkalnym i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. Stwarzają też niebezpieczeństwo dla podróżujących, gdyż dym znacznie ogranicza widoczność, co może doprowadzić do groźnych wypadków i kolizji.
Angażują również wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.
Wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości 5 tys. zł, a nawet kara 10 lat pozbawienia wolności. Za wywołanie pożaru traw grożą poważne konsekwencje prawne, może też to skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.
(Oprac. Wydział Informacji i Promocji KG PSP)
Pliki do pobrania:
– wypalanie traw – prezentacja http://www.straz.gov.pl/download/2352
– wypalanie traw – informacje ogólne http://www.straz.gov.pl/download/2360