Średniowieczny, rodzinny festyn w Niemstowie

Pogoda w sobotni poranek zapowiadała dzień ponury jak piwnice w średniowiecznym zamku… Organizatorzy byli pełni obaw… Na szczęście w Niemstowie przy ważnych wydarzeniach zawsze świeci słońce i „Podróż w czasy średniowiecza” – festyn rodzinny w Niemstowie przebiegł w iście letniej aurze!

Pretekstem do zorganizowania imprezy był Tydzień Bibliotek 2018 obchodzony w dniach 8-15 maja pod hasłem „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Raszówce wspólnie z sołtysem, radnym i radą sołecką w Niemstowie zaprosili po raz kolejny wszystkich mieszkańców Niemstowa i okolic do wspólnej zabawy z Grupą Odtwórstwa Historycznego Morion pod hasłem Podróż w czasy średniowiecza.

Członkowie grupy przebrani w stroje z epoki oraz wyposażeni w „średniowieczne” rekwizyty zaproponowali dzieciom i dorosłym wiele atrakcyjnych zabaw: strzelanie z łuku do balonów z cukierkami, walkę „rycerzy” w ringu, rzut do celu, tor przeszkód, wyścig w nartach Bolka.

Jak to na średniowiecznych biesiadach bywało nie zabrakło również jadła i napojów ufundowanych przez radę sołecką wsi Niemstów i GBP w Raszówce. Z poczęstunkiem i darami przybyli również goście z sąsiedniego grodu: pan wójt Tadeusz Kielan i pan Wojciech Dziwiński – radny powiatu lubińskiego i prezes PGKGL. Pan wójt przekazał własnoręcznie wykonany miecz drewniany oraz misie i słodycze dla dzieci.

Dodatkową atrakcją głównie dla najmłodszych biesiadników były zabawy przygotowane przez animatorki z grupy Fabryka Urodzin. Kolorowe baloniki, bańki mydlane, zabawa z chustą Klanzy, korony z papieru, malowanie buziek – to dla najmłodszych. Całe rodziny zaproszono do wspólnego budowania wieży z klocków. Rodzice wzięli udział w wyścigu w „zszytych portkach”. Udział animatorek sfinansowano ze środków funduszu sołeckiego wsi Niemstów.

Na koniec biesiadowania każde dziecko otrzymało drobny, pamiątkowy upominek. Miecz trafił w ręce Marcela z Gogołowic – starszyzna Niemstowa wróży świetlaną przyszłość obdarowanemu chłopcu – „Kto dzierży przedmiot władzy, ani chybi karierę w polityce lub biznesie zrobi!” – powiedział przedstawiciel rady starszych z Niemstowa. Gratulujemy! J

(IT/FOT. GBP/MG)