Sprzątamy naszą gminę!

Szesnaście sołectw, sześć szkół oraz gminne przedszkole wzięło udział w akcji ekologicznej „O NASZĄ GMINĘ DBAMY I JĄ SAMI SPRZĄTAMY 2017” oraz Akcji „Sprzątanie świata 2017”. Cały czas czekamy na kolejne ekipy, które chcą posprzątać Gminę i Świat. Akcja potrwa do końca października.

Do tej pory w akcji ekologicznej wzięło udział 16 sołectw gminy Lubin tj. Gogołowice, Miłoradzice, Dąbrowa Górna, Bukowna, Miroszowice, Niemstów, Obora, Gorzyca, Karczowiska, Miłosna, Raszowa, Lisiec, Wiercień, Kłopotów, Pieszków i Ustronie oraz Szkoła Podstawowa w Siedlcach, Raszówce, Osieku, Niemstowie, Szklary Górne, Krzeczynie Wielkim oraz Przedszkole w Raszówce.

NIEMSTÓW

W Niemstowie gminną akcję opatrzono hasłem „W naszym Niemstowie wszyscy dorośli i dzieci sprzątają śmieci”.

– Pomimo wczesnej pory a była to 9.00 rano!!! znaleźli się ochotnicy z naszego sołectwa, którzy zechcieli posprzątać to, co inni zostawili w miejscach przeznaczonych tylko i wyłącznie dla przyrody. Dzieci znalazły nawet śmieci, które starały upodobnić się do otoczenia – piszą mieszkańcy na stronie „Nasz Niemstów”.

Miejsca do sprzątania wyznaczył koordynator akcji sołtys  Józef Kostanowicz. Był to lasek przy drodze gminnej do Czerńca.

– To co tam zobaczyliśmy przerosło wszelkie nasze wyobrażenia, a były to nie tylko szklane opakowania po napojach czy worki po nawozach. Znaleźć można tam było dosłownie wszystko – nawet pieluchy jednorazowe, których nie było mało – czytamy w relacji uczestników.

Z pomocą rodzin, które wzięły udział w akcji udało się posprzątać ten obszar.

Podsumowanie akcji odbyło się na terenach zielonych przy OSP NIEMSTÓW, gdzie przy ognisku przygotowanym przez Eugeniusza i Krzysztofa  uczestnicy posilili się kiełbaskami i słodyczami. Dzieci miały  również możliwość odpoczywać aktywnie – bawiąc się na nowym placu zabaw.

KRZECZYN WIELKI

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzeczynie Wielkim wzięli udział w corocznej akcji „Sprzątania świata”.  W tym roku była ona organizowana pod hasłem: „Nie ma śmieci – są surowce!” Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ na środowisko. Do akcji dzieci przygotowywały się już wcześniej. Na kilka dni przed sprzątaniem, na lekcjach przyrody oraz spotkań z wychowawcą, rozmawiano o tym w jaki sposób dbać o środowisko.

W teren w godzinach porannych wyruszyli uczniowie z klas I-III , IV – VII oraz dzieci z przedszkola.

Starsi poszli w kierunku Górzycy porządkując pobliskie drogi oraz wjazd do lasu, a młodsi powędrowali na  osiedle. Łącznie zebrano 30 worków na śmieci 120-litrowych. Były to głównie: papier, plastik oraz stare części samochodowe.  Każda osoba zaopatrzona została w rękawice jednorazowego użytku, które zapewniały bezpieczeństwo podczas zbierania śmieci.

Zachęcamy do udziału w akcji, która z pewnością przyczyni się do uporządkowania środowiska, w którym żyjemy, kształtowania postaw proekologicznych mieszkańców gminy a także wzmocnienia odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.  Na najbardziej zaangażowanych uczestników czekają atrakcyjne nagrody. Szczegóły w załączonym  regulaminie.

Przypominamy, że sołectwo Dąbrowa Górna – zwycięzca ubiegłorocznej, pierwszej edycji akcji ekologicznej zdecydowało się na wyjazd do ENERGYLANDI w Zatorze. Nagroda sfinansowana została ze środków Gminy Lubin.

(MG/www.naszniemstów.pl/SP Krzeczyn Wielki)

Niemstów

Krzeczyn Wielki