Sprawni i pomocni na co dzień- OSP Księgnice

Nasi strażacy nigdy nie odmawiają pomocy a kiedy trzeba ratują ludzkie życie i mienie. Bardzo angażują się także w działalność prewencyjną  i profilaktyczną. Coroczne zebrania sprawozdawcze, na których podsumowuje się ich działalność i udziela zarządowi absolutorium są zawsze doskonałą okazją do wyrażenia słów uznania i podziękowania za pracę i zaangażowanie. Takie podziękowania składał ostatnio wójt wraz ze swoim zastępcom druhom z OSP Księginice.

Jednostka z Księginic to dziś 17 ochotników w tym dwie kobiety. W ubiegłym roku jedna z nich, czyli Irena Dworak była nominowana do pierwszego w historii Gminy Lubin tytułu Strażak Roku w kategorii kobiet i została jego laureatką.  Wyróżnień dla strażaków z Księginic było jednak więcej Paweł Cisak otrzymał srebrną odznakę za zasługi dla pożarnictwa, Stanisław  Poczynek brązowy medal za zasługi dla pożarnictwa. Wręczano także odznaki „Wzorowy strażak”, które otrzymali:  Henryk Nagaj, Tomasz Pielarz, Marcin Poczynek oraz Szymon Jakóbczak.

W roku 2018 strażacy mieli  22 zgłoszenia. Wyjeżdżali do 16 pożarów  i 5 razy do likwidacji miejscowych zagrożeń. Zanotowano także jeden fałszywy alarm. Najwięcej udziałów w akacjach ratowniczych odnotowali : Marcin Mamona (19),  Łukasz Kurek (18) i Irena Dworak (15).

-Te dane mówią, że wyjeżdżaliście dwa razy w miesiącu ratować ludzkie życie. Bardzo wam za to dziękuję. A jeszcze bardziej za codzienną współpracę ze szkołami, gminnymi jednostkami kiedy prowadzicie działalność prewencyjną i za pomoc przy organizacji wielu gminnych uroczystości i festynów.  Jesteśmy z was dumni – mówił Tadeusz Kielan wójt Gminy Lubin. – Planujecie w tym roku przyjęcie kolejnych strażaków w wasze szeregi i mam nadzieję, ze niedługo i uda wam się stworzyć kobiecą drużynę. Żeby tak się stało, i żeby nasza gmina nadal mogła się rozwijać to musimy wygrać walkę o nasze granice. Dlatego apeluję o liczny udział w niedzielnym Marszu Przyjaźni, podczas którego pokażemy, że nie zgadzamy się na pomysły prezydenta Lubina, który chce przejąć siedem naszych sołectw. Zapraszam do lubińskiego rynku na godzinę 15!

Naszym ochotnikom dziękowali także zawodowi strażacy.

– Wiemy, ze każdy nasz wyjazd wiąże się z ludzką tragedią albo utratą mienia. Nasza współpraca jest jednak bardzo dobra i zawsze udaje nam się minimalizować potencjalne straty, dziękuję wam za to – mówił Bogdan Ćwikliński z-ca dowódcy jednostki ratownictwa gaśniczego PSP w Lubinie. – Wszyscy życzylibyśmy jednak sobie doskonalenia naszych umiejętności nie na akcjach, ale na ćwiczeniach i szkoleniach.

Drużynie z OSP Księginice udało się w ubiegłym roku zająć 4 miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych. Strażacy pozyskali także nowy sprzęt: umundurowania bojowe, dwie przenośne radiostacje i zestaw fantomów. Na ten rok postawili sobie ambitny cel kupna pompy elektrycznej i zestawu ratownictwa technicznego.

Zebranie OSP Księginice odbywało się w dzień urodzin wójta i tuż po Dniu Kobiet. Szef gminnego samorządu był miło zaskoczony tortem, a obecne na sali panie pięknymi różami.

SR)