Spotkanie w czerwonych spodniach

SONY DSCW świetlicy wiejskiej w Oborze odbyła się przedpremierowa projekcja filmu dokumentalnego pt. „Założę czerwone spodnie” w reżyserii Elżbiety Rutkowskiej. Na pokaz filmu, który opowiada o stereotypach dotyczących starszych kobiet, panie przyszły ubrane na czerwono.

Film zatytułowany „Założę czerwone spodnie” jest projektem Stowarzyszenia WAGA, który dotyczy problemu stygmatyzowania kobiet w starszym wieku przypisanymi im stereotypowo rolami (np. babci) i wynikającej z tego dyskryminacji. Celem, jaki postawili sobie twórcy filmu, było pokazanie, że seniorzy, a konkretnie seniorki, mogą żyć tak naprawdę, jak tylko chcą i wiek nie ogranicza ich w żaden sposób.

– W klimat spotkania wprowadziła uczestników Jolanta Stec z Osieka, która wykonała utwory o kobietach z repertuaru Renaty Przemyk i Alicji Majewskiej. Po występie wszyscy obecni z wielką uwagą obejrzeli prezentowany film, dostrzegając w nim niejednokrotnie samego siebie oraz problemy, z jakimi muszą się borykać na co dzień. Społeczeństwo polskie starzeje się, więc powinniśmy pomyśleć, jak wykorzystać drzemiący potencjał w doświadczeniu i mądrości życiowej. Film ukazał, jak możemy to zrobić – mówi Inna Rogalska, Przewodnicząca Rady Senioralnej, i jednocześnie szefowa Koła Gospodyń Wiejskich z Osieka

Inspiracją twórców projektu była Trójmiejska Akcja Kobieca „Tak. Odważę się”, podczas której kobiety wypisywały na kartkach afirmacje czynności, na którą się odważą. Jedna z uczestniczek – osoba starsza, napisała „Odważę się założyć czerwone spodnie!”

Po projekcji widzowie mieli okazję zadawać pytania realizatorkom projektu: pomysłodawczyni – Elżbiecie Jachlewskiej i reżyserce – Elżbiecie Rutkowskiej.

– Wywiązała się bardzo ciekawa dyskusja. Na zakończenie każdy mógł zadać sobie symboliczne pytanie: „Na co się jeszcze odważę?” To był bardzo inspirujące wydarzenie – mówi Inna Rogalska.

Cały film będzie dostępny już w grudniu, natomiast teraz zapraszamy na fragmenty:

„Założę czerwone spodnie” – trailer filmu dokumentalnego w reż. Elżbiety Rutkowskiej – https://www.youtube.com/watch?v=G74vnfhsFgY

Projekt „Założę czerwone spodnie” realizowany jest przez Stowarzyszenie Waga i współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Wydarzenie objął swoim patronatem Wójt Gminy Lubin, a inicjatorką spotkania była Inna Rogalska – Przewodnicząca Rady Senioralnej, a także szefowa KGW z Osieka.

(mat. OKGL)