Spotkanie z sołtysami w Osieku

Jak uchronić gospodarstwa  przed zakaźnymi chorobami,  kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych, dlaczego warto przystąpić do Gminnej  Spółki Wodnej, jak korzystać  z bezpłatnego systemu ostrzegania i powiadamiania – to główne tematy  spotkania wójta, radnych i urzędników Gminy Lubin z sołtysami.

 

Tego typu spotkania odbywają się cyklicznie i są okazją do przekazania  oraz wymiany najnowszych i najważniejszych informacji z życia gminy. Ale są także źródłem nowych pomysłów, czego doskonałym przykładem jest mobilny system bezpłatnego powiadamiania i ostrzegania mieszkańców Gminy Lubin. To właśnie na ostatnim spotkaniu wnioskowano, żeby go udoskonalić i kierować poszczególne informacje do mieszkańców konkretnych miejscowości. Dziś aplikację poszerzono i każdy użytkownik może zaznaczyć sołectwo z którego terenu chce otrzymywać informacje i ostrzeżenia.  Sołtysom przekazano ulotki i plakaty informacyjne w tej sprawie.

Sołtysi mieli też okazję porozmawiać i dopytać o wszystkie szczegóły nowego projektu „Fotowoltaika z dofinansowaniem dla mieszkańców Gminy Wiejskiej Lubin”. Przekazywał je Krzysztof Brzozowski, prezes oddziału terenowego Stowarzyszenia „Wolna Przedsiębiorczość” , które koordynuje cały projekt dotacji.  Jesteśmy jedną z 14 gmin Dolnego Śląska, których mieszkańcy będą mogli ubiegać się o zwrot 85%  nakładów na instalację  fotowoltaiczną do produkcji  prądu.  Przygotowano ulotki z informacjami na ten temat, w urzędzie uruchomiony jest  punkt informacyjny, szczegóły projektu dostępne są  na bieżąco także na stronie internetowej Urzędu Gminy Lubin  oraz w „Wiadomościach Gminnych”.

W związku z tym, że profilaktyki nigdy nie jest za dużo, sporą część spotkania z sołtysami poświęcono na przypomnienie zasad, których należy przestrzegać w celu ochrony gospodarstw przed wirusami ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń.  – Tych chorób się nie leczy, jeśli dojdzie do zakażenia konieczne będzie wybicie zwierząt. Przysługuje wtedy odszkodowanie, ale tylko wówczas, gdy wszyscy przestrzegają zasad bioasekuracji – ostrzegała Wiesława Bober, Powiatowy Lekarz Weterynarii.  Te zasady, opracowane w bardzo czytelny i przejrzysty sposób, są  oczywiście dostępne na ulotkach i w Urzędzie Gminy.

Rozmawiano także o współpracy sołectw z Ośrodkiem Kultury Gminy  Lubin oraz o planach i korzyściach z przystąpienia do Gminnej Spółki Wodnej. W tej ostatniej sprawie planowane są  kolejne spotkania w sołectwach.

(SR)