Spotkanie Rady Seniorów

Rada Seniorów Gminy Lubin podsumowała tegoroczne działania i przedstawiła wójtowi plany na kolejny rok.  Głównym zadaniem będzie współpraca międzypokoleniowa i  dalsze rozwijanie aktywności seniorów.

Mają bardzo duży bagaż doświadczeń, dużo dobrych chęci, sporo wolnego czasu,  chcą być aktywni   i jednocześnie są otwarci na wszystko, co nowe – tacy są nasi seniorzy.  Już od ponad roku w Gminie Lubin aktywnie działa 11-osobowa Rada Seniorów.  Jej głównym celem jest integracja środowiska osób starszych, wzmacnianie ich udziału w życiu społeczności lokalnej, a także sprzyjanie solidarności międzypokoleniowej.

– Kto, jak nie seniorzy, może przekazać najmłodszym najlepsze wzorce? Dlatego tak ważne jest wspieranie ich aktywności i jednoczesne korzystanie z potencjału osób starszych  – mówi Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. –  Seniorzy  swoimi działaniami  przełamują stereotypy na  swój temat i budują autorytety osób starszych. My im tylko w tym pomagamy – dodaje wójt.

O tym jak wzrasta aktywności seniorów z Gminy Lubin najlepiej świadczą fakty. Do tegorocznej edycji Akademii Senioralnej zgłosiło się ponad 50% chętnych więcej niż rok temu, w sumie 180 mieszkańców. Projekt  skierowany do osób w wieku 50+,  po raz kolejny realizuje Ośrodek Kultury Gminy Lubin na zlecenie samorządu. To oferta warsztatów komputerowych, tanecznych, zajęcia na basenie, nordic wal king, ćwiczenia na zdrowy kręgosłup, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz nauka języka angielskiego.

Rada Seniorów  ma charakter doradczy i inicjatywny. Proponuje kolejne formy aktywności. W tym roku organizowano spotkania  z twórcami, artystami, pracownikami gminnych  instytucji. Seniorzy zainicjowali także organizację spartakiady sportowej , brali udział w wycieczkach turystyczno krajoznawczych.

– W przyszłym roku będziemy kontynuować wszystkie te działania i mam nadzieję, że uda nam się zainicjować kilka nowych – mówi Inna Rogalska z Rady Seniorów Gminy Lubin. – Bardzo nam zależy na organizacji warsztatów z udziałem młodzieży, chcielibyśmy wyłonić najbardziej aktywnych seniorów, zorganizować gminną biesiadę, planujemy też przygotować plenerową grę edukacyjną.

Posiedzenie Rady Senioralnej Gminy Lubin było okazją do podziękowań za całoroczną współpracę. Wójt wręczył seniorom zestawy świątecznych bombek. Kolejna okazja do podziękowań i składania życzeń  będzie jeszcze w połowie grudnia. Wtedy planowane jest w Osieku  zakończenie tegorocznej edycji Akademii Senioralnej i jak zapowiadają seniorzy będą niespodzianki.

(SR)