Spotkanie opłatkowe Sybiraków

– Coraz mniej wśród nas tych, którzy przeżyli gehennę wygnania, dlatego cieszy nas każde spotkanie. Uczestniczy w nim coraz więcej członków rodzin Sybiraków i jest to  bardzo pokrzepiające, bo daje nadzieję, że pamięć o nich nigdy nie zgaśnie – mówili podczas noworoczno-świątecznego spotkania członkowie lubińskiego koła Związku Sybiraków.

 

W kościele Jana Bosko w Lubinie odprawiono uroczystą msze świętą w intencji tych, którzy wrócili bezpiecznie z zesłania, ale także tych, którzy zostali na zawsze na  Syberii.

– Wierzymy, że z Bożą mocą, ta ofiara  którą złożyliśmy na syberyjskiej ziemi przyniesie owoce w postaci miłości do Ojczyzny  i wiary, że w sercach kolejnych młodych pokoleń ta miłość i patriotyzm będzie na zawsze. To bardzo ważne zwłaszcza w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości – mówił w czasie kazania ks. Stanisław Buchta.

W spotkaniu opłatkowym uczestniczyło wielu zaproszonych gości ze starostą Adamem Myrdą i wójtem Gminy Lubin Tadeuszem Kielanem na czele. Antonia Buchta, prezes lubińskiego koła Związku Sybiraków, nie kryła łez dziękując wszystkim za przybycie i czytając fragmenty wiersza Zesłańca i autora książki „Syberiadełka, czyli pastelowe barwy zła”.

– Miałem 5 lat, kiedy razem z mamą i czwórką rodzeństwa, wsadzono nas do pociągu na Syberię. Już pociągu mama się dowiedziała, że mojego ojca zastrzelono w Miednoje. Ajaguz, do którego trafiliśmy był małą wioską, dziś to duże miasto. Napisałem wspomnienia, żeby ich pamięć nie zatarła. Musimy  pamiętać – mówi Ryszard Słomiński, autor książki.

– Życzę Wam bardzo dużo zdrowia i wielu życzliwych ludzi wokół, bo bardzo zasługujecie na spokój i pomoc. Oby życie było lżejsze i bardziej radosne – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. Wójt przyniósł na spotkanie pamiątkowe wydawnictwo przygotowane przez Urząd Gminy, relacjonujące ubiegłoroczny Międzynarodowy Marsz Zesłańców Sybiru, w którym brali udział mieszkańcy Gminy Lubin oraz Tadeusz Kielan.

Od proboszcza parafii Jana Bosko Sybiracy otrzymali specjalną publikację przygotowaną w intencji  Ojczyzny i jedności w Narodzie Polskim o tytule” Wszystko co Polskę stanowi”.

(SR)