Spotkanie ekumeniczne w Chróstniku

W najbliższą niedzielę w kościele w Chróstniku zorganizowane zostanie spotkanie ekumeniczne poświęcone pamięci ks. Benjamina Schmolcka. Jego organizatorami są księża proboszczowie z Parafii Rzymskokatolickiej w Chróstniku i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Legnicy.

 

Ksiądz Benjamin Schmolck to związany z Chróstnikiem znany niemiecki poeta i twórca pieśni religijnych. Urodził się 1672 roku, jako syn pastora pracującego przez dłuższy czas w Chróstniku. Sam też pełnił przez pewien czas godność wikariusza w Chróstniku. Napisał około 1200 wierszy oraz pieśni kościelnych. Zmarł w 1735 roku w Świdnicy, gdzie został pochowany w tamtejszym Kościele Pokoju. Upamiętniająca go  tablica znajduje się na zewnętrznej ścianie  kościoła parafialnego w Chróstniku.

W najbliższą niedzielę  28 stycznia o godzinie 16.45 w kościele w Chróstniku  rozpocznie się Spotkanie ekumeniczne poświecone jego pamięci. Organizowane jest ono pod patronatem honorowym  Tadeusza Kielana wójta Gminy Lubin. O Benjaminie Schmolcku opowiadać będą ks. kan Kazimierz Rapacz, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Chróstniku oraz ks. Jerzy Gansel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Legnicy. Ksiądz prot. Jerzy Malisz opowie także o Bożym Narodzeniu w Kościele Prawosławnym.

Uczestnicy będą mieli także okazję kolędować i śpiewać pieśni Schmolcka, spotkanie zakończy się wspólną modlitwą.

(SR)