Spływ kajakowy w Raszowej

To była pierwsza, ale z całą pewnością nie ostatnia taka impreza. Zabytkowa fosa w Raszowej, która  powróciła do swojej dawnej świetność, stała nie tylko architektoniczną perełką regionu, ale także miejscem, gdzie można oddawać się… sportom wodnym.

Z inicjatywy sołtysa Eugeniusza Guta oraz Rady Sołeckiej Raszowej, przy wparciu Gminy Lubin odbyła się w tej miejscowości Wielka Kajakowa Majówka, zakończona wspólnym grillowaniem.

Park w Raszowej stał się do tego miejscem wręcz wymarzonym, ponieważ po odrestaurowaniu zabytkowej fosy zyskał on nowe oblicze.

– Pomysł zorganizowania spływu kajakowego zrodził się jeszcze w trakcie modernizacji fosy. Rzucony początkowo trochę żartem, natychmiast podchwycony został przez pana sołtysa, który już nie odpuścił – żartuje Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin. – Tym właśnie sposobem Gmina Lubin stała się  posiadaczem trzech nowych kajaków, dwa zostały nam na razie wypożyczone – dodaje szef gminnego samorządu.

Pierwszy spływ kajakowy spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Raszowej oraz okolicznych miejscowości. Amatorów kajakowych wyścigów nie brakowało, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

– Pierwsze zawody, zorganizowane trochę na próbę, pokazały, że zainteresowanie tego rodzaju rekreacją jest naprawdę duże. Dlatego jeszcze przed wakacjami zamierzamy przeprowadzić w Raszowej Gminne Zawody Kajakarskie – mówi wójt Tadeusz Kielan.

Kajakowa Majówka odbyła się w dwóch kategoriach: jedynek i dwójek. Zawodnicy mieli do pokonanie dystans ponad czterystu metrów na czas. Najlepszy indywidualny wynik osiągnęła Agnieszka Kruszyńska, która uzyskała wynik 2 min 24 sek. i 14 setnych. Wśród dwójek triumfowali Dariusz Makaron i Łukasz Mazur z czasem 2:25:32.

Zwycięzcy nagrodzeni zostali upominkami, ufundowanymi przez Gminę Lubin, które wręczył sołtys Eugeniusz Gut. Sędzią głównym zawodów był Damian Bartnikowski, a nad bezpieczeństwem zawodników czuwał ratownik WOPR.

(MG)

WYNIKI ZAWODÓW

Kajakarska „Jedynka”

I miejsce – Agnieszka Kruszyńska, 2:24:14

II miejsce – Dariusz Makaron, 2:25:03

III miejsce – Mariusz Frąc, 2:27:81

 

„Dwójka” kobiety

I miejsce – Izabela Czartoryska-Kaczanowska i Lidia Kaczanowska, 2:48:86

II miejsce – Agnieszka Kruszyńska i Magdalena Maćków, 3:11:47

 

„Dwójka” mężczyźni

I miejsce –  Dariusz Makaron i Łukasz Mazur, 2:25:32

II miejsce – Andrzej Pajda i Roman Maćków, 2:31:26

III miejsce – Mariusz Frąc i Paweł Gut,  2:35:17