Ślubowanie pierwszoklasistów w Szkole Filialnej w Osieku

022Dnia 5 listopada 2015 o godz. 8.30 w Świetlicy Wiejskiej w Osieku miało miejsce wielkie wydarzenie – oto uczniowie klasy pierwszej Szkoły Filialnej w Osieku złożyli uroczyste Ślubowanie ze szkołą. Odbyło się to w klimacie patriotycznym pt.: Spotkanie z Ojczyzną. Pięknie ubrani w stroje ludowe, w otoczeniu swoich bliskich najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie. Całą uroczystość poprowadziła wychowawczyni klasy I i zarazem kierownik szkoły – pani Dorota Kusio. Do Pasowania przystąpiło 12 uczniów – osiem dziewczynek i czterech chłopców.

 

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Kierownik Referatu Oświaty Pani Barbara Tórz, reprezentująca również Wójta Gminy Lubin, Radna Gminy Lubin Pani Zofia Marcinkiewicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Niemstowie Mirosława Korzeniowska, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 w Lubinie Pani Bożena Kowal, Sołtys Wsi Osiek Pan Ryszard Kirsz, Pani Inna Rogalska – Rada Sołecka i zarazem Koło Gospodyń Wiejskich oraz Przyjaciel szkoły Pani Antonina Buchta. Na uroczystości obecni byli oczywiście Rodzice pierwszoklasistów, ich najbliżsi, nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy szkoły w Osieku.

Pani Dorota Kusio po krótkim przywitaniu, zaprosiła wszystkich do Hymnu Państwowego Mazurka Dąbrowskiego. Po hymnie pierwszaki zostały wprowadzone na scenę przez starszych uczniów szkoły i wychowawcę klasy w rytmie poloneza. Na początek dzieci zaprezentowały piosenki i wierszyki o tematyce patriotycznej, odpowiedziały chórem na wszystkie pytania z wiersza J.Bełzy Kto ty jesteś, zaśpiewały z ogromnym przejęciem m.in. piosenkę o ojczyźnie „Co to za dzień”?, jak i o szkole „W naszej klasie jak w rodzinie” . Zatańczyli z wielkim zaangażowaniem taniec Trojak. Cały czas musiały wykazywać się licznymi wiadomościami i umiejętnościami. Po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie przebrani w togi i birety złożyli uroczyste ślubowanie o treści:

„Jestem małym Polakiem.

Uczę się w polskiej szkole.

Ślubuję uroczyście uczyć się pilnie.

Będę starał się być dobrym kolegą.

Będę przyjacielem zwierząt i roślin.

Chcę swoją nauką i zachowaniem, sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz swojej Ojczyźnie – Polsce.

Wielkim przeżyciem dla pierwszoklasistów i nie tylko, było złożenie Ślubowania przez samych Rodziców. Podeszli oni do swoich pociech na scenę i złożyli uroczyste przyrzeczenie o treści:

Moje dziecko jest dla mnie największym skarbem. Będę je słuchać uważnie, o czym mówi. Będę doceniać w nim to, co najlepsze. Będę często przytulać. Zawsze znajdę czas, aby się z nim pobawić. Będę mu czytać bajkę na dobranoc. Będę go wspierać. I kochać.

Pasowania na uczniów Szkoły Filialnej w Osieku dokonała dyrektor Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Niemstowie Pani Mirosława Korzeniowska , a pamiątkowe dyplomy przy wsparciu Rodziców wręczyła pani Dorota Kusio. I tak oto uczniowie zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności szkolnej.

Następnie goście składali pierwszakom życzenia samych sukcesów w nauce, a Pani Kierownik Referatu Oświaty Barbara Tórz powiedziała do dzieci żartobliwie, że przecież „wzięli ślub ze szkołą od dziś aż do dorosłości, i że

przecież ze szkołą nie bierze się rozwodu”, po czym otrzymali piękne odblaskowe kamizelki i drobne upominki. Otrzymali również od zaproszonych gości wiele ciepłych słów, dużo prezentów oraz słodkości, zaś od rodziców ogromne rożki niespodzianki. Po uroczystości odbył się sodki poczęstunek dla zaproszonych gości i dla samych pierwszaków, przygotowany przez rodziców.

Całą uroczystość przygotowała wychowawczyni pierwszaków we współpracy z nauczycielami z Osieka, zaś piękną oprawę plastyczną wykonała pani Anna Skrzyńska- wychowawczyni dzieci z punktu przedszkolnego. Wielkie podziękowania dla Gminnego Ośrodka Kultury w Raszówce za możliwość użyczenia świetlicy z tej okazji.

Pierwszoklasiści wystąpili z wielkim przejęciem i zaangażowaniem. Pięknie zaprezentowali wierszyki, piosenki oraz tańce. Wykazali się wiedzą i zręcznością. Przekonali, że naprawdę kochają swoją ojczyznę. Udowodnili, że każdy z nich chce być wzorowym uczniem i że wiedzą jak należy zachowywać się w szkole. I choć trema czasem odbierała głos, to mali artyści dzielnie stawili czoło licznej publiczności i wszystko wypadło wspaniale. Rodzice z uwagą obserwowali zmagania swoich pociech, a widząc je wchodzące w nowy etap życia, nie kryli wzruszenia. Dzieci udowodniły, że już dorośli do bycia uczniem w prawdziwym tego słowa znaczeniu – a rodzice już teraz mogą być z nich dumni. Pierwszaki udowodniły, że potrafią ze sobą współpracować. Brawo!

Było to z pewnością wielkie przeżycie dla pierwszoklasistów i ich rodziców. Ślubowanie najmłodszych, które odbyło się w Szkole Filialnej w Osieku zapamiętają obecni na uroczystości z pewnością na długo.

 

(oprac. Szkoła Filialna w Osieku)