Śladami legend i historii – wycieczka seniorów

Dzięki wsparciu samorządu, 23 maja seniorzy z terenu Gminy Lubin wzięli udział w wycieczce i zwiedzili miejscowości Pławna Górna i Siedlęcin. To była pierwsza  wycieczka w tym roku, ale seniorzy zapowiadają, że na pewno nie ostatnia.

W Pławnie seniorzy  mieli okazję zobaczyć Zamek Legend Śląskich, gdzie cofnęli się w czasie i doświadczyli opowieści z pogranicza prawdy i baśni. W pracowniach odkrywali tajniki kowalstwa i litografii, aby jeszcze lepiej poczuć klimat dawnych czasów. W Pławnie zwiedzili też wybudowaną z materiałów z odzysku Arkę Noego wypełnioną dziełami sztuki sakralnej, relikwiami i artefaktami z różnych zakątków świata, której autorem jest malarz Dariusz Miliński. Byli także w Muzeum Przesiedleńców i Wypędzonych, które jest stworzone w starym osiemnastowiecznym domostwie rodziny Dietrich. Zobaczyli jak przed wieloma latami żyła rodzina szewców. Znajdują się tam unikatowe pamiątki z Lwowa i Wilna.

Kolejnym punktem w programie wycieczki był Siedlęcin słynący z Wieży Książęcej z XIV wieku, jeden z najważniejszych zabytków średniowiecza w Polsce. Znajdują się  tam wyjątkowe malowidła ścienne z legendą o sir Lancelocie – rycerzu króla Artura. Zwieńczeniem wycieczki była Perła Zachodu, malowniczo usytuowane miejsce tuż nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora Modre.

Wycieczka trwała wiele godzin, wzięło w niej udział 55 osób, czas umilał uczestnikom swoimi opowieściami Eugeniusz Paszkiewicz przewodnik i prezes PTTK w Lubinie.

(MP)