Siódme urodziny Akademii Żaczek

Kochają ją kilku i kilkunastolatkowie, rodzice i dziadkowie, całe rodziny angażują się w życie Akademii, wspólnie grając, trenując i wyjeżdżając na wakacje. Grono wychowanków z roku na rok się powiększa. W czym tkwi fenomen Piłkarskiej Akademii Żaczek? Prawdopodobnie w tym, że miłość dzieciaków odwzajemniają jej założyciele i kadra trenerska.

Akademia Żaczek ma już siedem lat. Jej założycielami są Piotr Błauciak i Krzysztof Kotlarski, pasjonaci , profesjonalni trenerzy piłki nożnej, ale także doskonali pedagodzy. Z okazji jubileuszu – tradycyjnie już – odbył się turniej piłkarski, w którym uczestniczyli jej byli i obecni wychowankowie. Swoją silną reprezentację miała tam Gmina Lubin, która od trzech lata realizuje projekt Akademii Żaczek.

Życzenia i gratulacje zawodnikom i kadrze trenerskiej złożył wójt Gminy Lubin Tadeusz Kielan.

– Gratuluję wspaniałego pomysłu, jakim było założenie akademii ale i konsekwencji w realizacji projektu. Rozbudzacie państwo w najmłodszych miłość i pasję do piłki nożnej, ale także zainteresowanie sportem w ogóle, co jest niezmiernie ważne w rozwoju każdego dziecka i to nie tylko fizycznym. Kształtujecie charaktery najmłodszych, opierając się na pozytywnych wartościach i wzorcach. Dziękujemy za to i gratulujemy – mówił Tadeusz Kielan, wójt Gminy Lubin.

Podziękowania popłynęły także w stronę szefa gminnego samorządu.

– Pan wójt jest osobą, na którą zawsze możemy liczyć. Nigdy nie usłyszeliśmy od niego słowa „nie”, dlatego przy okazji naszego jubileuszy chcielibyśmy za to bardzo podziękować – mówił Piotr Błauciak.

Po uroczystym otwarciu turnieju rozpoczęła się wielka piłkarska feta, której przyglądali się zawodnicy Zagłębia Lubin Jarosław Kubicki i Dominik Hładun. Mecze rozgrywane były na kilkunastu boiskach i jak zwykle na „żaczkowych” turniejach przegranych nie było… Szerokie i szczere uśmiechy na twarzach dowodziły, że była to kolejna udana impreza Akademii Żaczek…

***

Projekt „Akademia Żaczek” w Gminie Lubin realizowany jest od 2015 roku. W roku szkolnym 2017/2018 uczestniczy w nim 148 dzieci w wieku 5-6 lat z przedszkola, punktów i oddziałów przedszkolnych w Siedlcach, Szklarach Górnych, Krzeczynie Wielkim, Raszówce, Niemstowie i Osieku. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów Akademii uczniowie zgłębiają tajniki piłki nożnej. Celem projektu jest aktywizacja najmłodszych mieszkańców Gminy Lubin poprzez sport i zabawy ruchowe oraz zaszczepienie u najmłodszych dzieci nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu w ramach treningu ogólnorozwojowego zapobiegającego otyłości i innym chorobom cywilizacyjnym.

(MG)