Silny wiatr zrywa linie energetyczne

prad1Zima z impetem dała znać o sobie. W całym kraju niemal 16 tysięcy odbiorców pozostaje bez prądu po nocnych, obfitych opadach śniegu. Na szczęście w Gminie Lubin nie odnotowano żadnych interwencji. Od wczoraj jednak naszego regionu dotyczy ostrzeżenie o silnym wietrze. Służby apelują o ostrożność.

Niemal 16 tysięcy odbiorców w całym kraju pozostaje bez prądu po nocnych opadach śniegu – poinformowała dzisiaj rano rzeczniczka Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Anna Adamkiewicz.

Jak powiedziała rzeczniczka, awarie usuwane są na bieżąco; nie ma informacji o poważnych sytuacjach kryzysowych. Od wtorku wieczór w całym kraju odnotowano ok. w k. 100 interwencji.

RCB podało na Twitterze, że najwięcej awarii energetycznych odnotowano w Łódzkiem – ok. 5,6 tys. i w Podlaskiem – 4,5 tys. W Wielkopolsce było to ponad 3 tys., w woj. śląskim 2300; na Dolnym Śląsku – ok. 1500.

We wtorek RCB ostrzegało, że w wielu miejscach w Polsce może silnie wiać i padać śnieg; Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia w związku z silnym wiatrem w przeważającej części kraju, a także o intensywnych opadach śniegu głównie w województwie dolnośląskim.

Instytut ostrzega przed dużymi opadami śniegu także na Podkarpaciu oraz silnym wiatrem na Pomorzu.

Służby apelują o zachowanie ostrożności i zwracanie uwagi na osoby bezdomne, starsze oraz dzieci, które są szczególnie narażone na zimno.

(źródło: PAP, IMGW)