Samorząd przyjazny dzieciom

Gmina Lubin została wyróżniona tytułem i pucharem „Samorząd przyjazny dzieciom” za szczególną troskę o dobro najmłodszych i przyjazną atmosferę tworzoną dzieciom. Ten tytuł przyznał nam Oddział Okręgowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Legnicy.  

TPD podsumowało jubileuszowy okres swojej działalności oraz podziękowało sponsorom i współpracownikom. W roku 2018/2019 przypada 100. rocznica działalności Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Polsce i 75. jego istnienia na Dolnym Śląsku.

– Gorąco dziękuję naszym sponsorom, dzięki którym nadal działamy i istniejemy – mówił Kazimierz Pleśniak, prezes legnickiego oddziału TPD. – Serdecznie dziękuję rzecznikom społecznym, którzy przez cały rok wykonywali swoje obowiązki, udzielali porad i pomagali. Podziękowania kieruję też do wszystkich ludzi, których serca są otwarte na potrzeby dzieci.

Wręczono wiele nagród i wyróżnień osobom oraz instytucjom wspierającym działalność legnickiego oddziału TPD. Były m.in. odznaki „Przyjaciel Dziecka”, tytuły dobroczyńcy,  działacza, darczyńcy oraz filantropa roku. Miano Samorządu Przyjaznego Dzieciom w tym roku trafiło do Gminy Lubin.

– Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie, choć nie dla nagród pracujemy  na co dzień, na rzecz stworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju i edukacji najmłodszych. Czujemy się także w obowiązku pomagania tym, którzy potrzebują pomocy – mówił Bartosz Chojnacki zastępca wójta, który w imieniu Gminy Lubin odebrał nagrodę. – Naszym celem jest dobro dzieci i powtarzamy za mottem Janusza Korczaka, które jest także mottem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, że kiedy śmieje się dziecko śmieje się cały świat.

Legnicki oddział TPD działa na terenie sześciu powiatów wspierając dzieci i rodziny znajdujące się w trudnych warunkach życiowych. Organizuje m.in. wyjazdy, konkursy, festyny, prowadzi także ośrodek w Legnicy i warsztaty terapii zajęciowej w Jaworze oraz klub wolontariusza, magazyn pomocy żywnościowej czy też pogotowie pomocy w nauce.

(SR)