Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Czerniec

Pod koniec października do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerńcu trafi pierwszy, nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy. Będzie to już nasza ósma jednostka wyposażona w samochód. Do tej pory strażacy z Czerńca dysponowali wyłącznie motopompą.

W ciągu ostatnich trzech lat stopniowo remontowano remizę OSP Czerniec i przyległy garaż, więc trudno się dziwić, że strażacy zaczęli zabiegać o kupno samochodu. W ubiegłym roku zabezpieczono na ten cel w budżecie Gminy Lubin130 tysięcy, później  pozyskano także kilka zewnętrznych dofinansowań z:  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji 65 tysięcy, Fundacji Polska Miedź 40 tysięcy,  Powiatu Lubińskiego 30 tysięcy i 175 tysięcy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska . Za prawie 440 tysięcy, w wyniku przetargu kupiono lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Iveco .

Jest fabrycznie nowy, wyprodukowany w tym roku, przystosowany do przewozu  sześciu osób, w kabinie ma radiotelefon, całość specyficznego oświetlenia jest homologowana. Zabudowa pożarnicza to m.in. skrytki, szuflady, tace, przegrody  na sprzęt, motopompa, zbiornik na wodę o pojemności tysiąca litrów.

Przekazanie nowego wozu planowane jest w ostatnich dniach października. OSP Czerniec będzie tym samym ósmą, z naszych dziewięciu jednostek OSP, wyposażono w samochód.

(SR)